Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Glikogen


Głównym paliwem dla mięśni w czasie krótkich wysiłków o dużej intensywności (np. seria przysiadów ze sztangą) jest glikogen mięśniowy. W czasie przedłużającej się sesji treningowej o umiarkowanej intensywności zapas glikogenu mięśniowego wystarcza na ok. 2-3 godziny. W tym czasie maleje też zdolność wątroby do syntezy glukozy, występuje spadek ph środowiska pracujących mięśni oraz pojawia się narastające uczucie zmęczenia. Wykazano, że adaptacja organizmu jest wielokierunkowa i polega między innymi na zwiększeniu magazynów glikogenu mięśniowego.

Glikogen mięśniowy tylko dla mięśni !

Glikogen stanowi ok. 10% masy całej wątroby. Pełni rolę rezerwuaru odpowiedzialnego za utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi i może być uwalniana w okresie głodzenia.
Glukoza pochodząca z magazynu wątrobowego może być wykorzystana przez każdą komórkę organizmu.

Mięśnie nie posiadają enzymu glukozo -6- fosfatazy, który konieczny jest do przemiany powstającego w glikogenolizie Glc-6-P do wolnej glukozy. Skoro więc Glc-6-P nie ma możliwości przejścia przez błony komórkowe, pozostaje wewnątrz komórki i jest wykorzystywany wyłącznie przez komórkę, z której powstaje.

Strategiczne paliwo mięśniowe.

W badaniach wykazano, że węglowodany spożyte po posiłku pełnią kluczową funkcję w uzupełnianiu zapasów glikogenu w mięśniach – niskowęglowodanowy (40% kalorii pochodzi z węglowodanów) posiłek nie tylko powoduje, że poziom glikogenu nie wraca do normy, ale ulega dalszemu obniżeniu po kolejnych wysiłkach. Jeśli natomiast po wysiłku spożyjesz wysokowęglowodanowy posiłek (70% kalorii pochodzi z węglowodanów), to zawartość glikogenu w pracujących mięśniach wraca do normy po około 22 godzinach odnowy. Dlatego prawidłowe zbilansowanie diety jest kluczowe dla osiągów 
sportowych oraz prawidłowej regeneracji po treningowej.

MS
https://www.facebook.com/strongstrongweb/

  • Skywalker

    Skywalker

    7 lipca 2018, 23:18

    Glikogen nie jest głównym paliwem ani w okresie wysiłków rzędu 30 s ani 3h. "W badaniach wykazano, że węglowodany spożyte po posiłku pełnią kluczową funkcję w uzupełnianiu zapasów glikogenu w mięśniach". Podaj źródło tych badań.

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.