Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Do poczytania:)


W zasadzie kwintesencja odwiecznych problemów vitalijek . 

Znalezione na FB . Link do artykułu na dole. 

Jem mało i nie chudnę.

Dobra dieta redukcyjna połączona z racjonalnym planem treningowym to podstawa zdrowej utraty wagi. 
Wiele osób zastanawia się, dlaczego mimo wyrzeczeń i poświęceń waga nie drgnie. 
Problemów może być kilka. Do najczęstszych należy kwestia źle dobranej kaloryczności, często poniżej PPM (podstawowa przemiana materii-spoczynkowy wydatek energetyczny). Należy pamiętać, że błędem jest zbyt wczesne i zbyt drastyczne obcinanie kalorii. Jeśli dopiero zaczynamydietę, to optymalny deficyt kaloryczny powinien wynosić ok 5-10% CPM (PPM + aktywność fizyczna dodana).
Kolejnym często spotykanym błędem jest stosowanie diet jednoskładnikowych (monodiet), przy których następuje chwilowy spadek wagi, jednakże po zakończeniu takiej diety utracone kilogramy w zasadzie zawsze wracają. Monodieta stosowana długoterminowo może powodować niedobory składników odżywczych, głównie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K) oraz soli mineralnych. 
Nie należy również rezygnować całkowicie z węglowodanów (zazwyczaj nie ograniczamy dziennej podaży węglowodanów poniżej 100g na dobę), oraz tłuszczów (powoduje to niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i wpływa negatywnie na żeński układ hormonalny). 
Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana pod kątem kaloryczności, zawartości białek, węglowodanów, tłuszczów, mikro- i makroelementów. 
Długotrwałe stosowanie diet ubogoenergetycznych powoduje adaptację organizmu, spowolnienie metabolizmu i w konsekwencji konieczność dalszej redukcji dziennej podaży kalorii. Możliwa jest zatem sytuacja, w której będąc na 1200 kcal waga nie spada, a podniesienie kaloryczności do 1500 powoduje tycie. Taka sytuacja często spotykana jest nawet u osób otyłych, u których złe zbilansowanie diety skutkuje długotrwałym zastojem przeplatanym z okresowym tyciem nawet przy niskiej kaloryczności diety. Organizm przyzwyczajony do długoterminowych postów odłoży więc każdą nadwyżkę, by przygotować się na na kolejny okres ubogi energetycznie. 
Jeśli układasz swój jadłospis samodzielnie warto poświęcić chwilę na prawidłowe zbilansowanie menu. Zaoszczędzi to czas i wraz z pewnością przyniesie wymierne korzyści zdrowotne.

https://www.facebook.com/Strongweb-101189832886359...


© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.