Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
kolejna porcja wiedzy :)


Spożywanie roślin krzyżowych, takich jak kalafior czy kapusta, sprawia że w organizmie powstaje związek 3,3’-diindolilometan (DIM), który chroni przed skutkami kontaktu ze śmiertelnymi dawkami promieniowania.

Dotychczas eksperymenty przeprowadzono na gryzoniach, ale jak przekonują naukowcy z Georgetown University, DIM jest bezpieczny także dla ludzi. Eksperci spekulują, iż związek mógłby zabezpieczać poszczególne tkanki podczas radioterapii onkologicznej. Na tym nie koniec, bowiem według pomysłodawców badań znalazłby swoje zastosowanie w zmniejszaniu lub całkowitym zapobieganiu nudnościom wywołanym ekspozycją na promieniowanie.

Jak twierdzi prof. Eliot Rosen - Od lat badano DIM jako czynnik prewencyjny w przypadku choroby nowotworowej, ale to pierwsza wskazówka, że 3,3’-diindolilometan może także działać jako substancja chroniąca przed promieniowaniem – dodaje.

Przyjrzyjmy się samemu studium. Na początku gryzonie naświetlano śmiertelnymi dawkami promieniowania gamma, by przez kolejne dwa tygodnie codziennie podawać im zastrzyki z DIM. Jakie rezultaty? Wszystkie nieleczone szczury zmarły, natomiast ponad połowa zwierząt z grupy DIM po 30 dniach po naświetlaniu nadal żyła.

Można więc potwierdzić, że DIM zapewnia ochronę bez względu na to, czy pierwszy zastrzyk podano 24 godziny po czy przed promieniowaniem. Stąd jednoznaczny wniosek – DIM chroni naświetlone dawką myszy. I na sam koniec jeszcze jeden ważny fakt, u gryzoni z iniekcjami  z 3,3’-diindolilometanu dochodzi do mniejszego spadku poziomu białych i czerwonych krwinek oraz płytek.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.