Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Zamówiłam L-karnityne ;)


L-karnityna często jest stosowana pomocniczo w leczeniu otyłości i w stabilizowaniu prawidłowej masy ciała. Jej odchudzające właściwości sprawiają, że sięga po nią coraz większa ilość osób, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów. Rzeczywiście ta substancja jest w stanie przyspieszyć proces odchudzania i zredukować tkankę tłuszczową – w toku badań klinicznych udowodniono, że l-karnityna jest w stanie przyspieszyć metabolizm tłuszczów nawet o 70%.

Co prawda l-karnityna nie należy do termogeników, na których opiera się działanie spalaczy tłuszczu i nie stymuluje termogenezy, ale mimo to jest w stanie pomóc w eliminowaniu tkanki tłuszczowej, ponieważ jest aktywatorem jego metabolizmu. L-karnityna być może nie przynosi takich szybkich efektów jak termogeniki, ale jest od nich znacznie bezpieczniejsza.

Najważniejszą funkcją l-karnityny jest transportowanie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów. W mitochondriach zachodzi proces przemian energetycznych, czyli proście rzecz ujmując – tłuszcz jest zamieniany na energię. Mitochondria są jednak otoczone błoną mitochondrialną, która nie przepuszcza kwasów tłuszczowych z powodu dużej masy ich cząstek. Jest to jedną z przyczyn odkładania się komórek tłuszczowych w postaci tkanki tłuszczowej. Aby kwasy tłuszczowe mogły przeniknąć przez tę błonę i przedostać się do mitochondriów, potrzebują właśnie l-karnityny.

L-karnityna powoduje, że organizm wytwarza energię z zapasów tłuszczowych, a ponadto zapobiega ponownemu tworzeniu się komórek tłuszczowych i ich magazynowaniu.

Niestety samo zażywanie l-karnityny nie pomoże w odchudzaniu! Przyjmowanie tej substancji musi być połączone z aktywnością fizyczną, przynajmmniej umiarkowaną. Mitochondria przemieniają tłuszcz w energię wtedy, gdy organizm wykazuje na tę energię zapotrzebowanie, czyli np. podczas ćwiczeń fizycznych. L-karnityna sama w sobie nie powoduje przemian energetycznych, a jedynie ułatwia transport komórek tłuszczowych do mitochondriów. Dlatego trudno o efekty, jeżeli suplementacja diety za pomocą preparatów zawierających l-karnitynę, nie będzie poparta treningiem fizycznym.

W celach odchudzających można stosować l-karnitynę pod postacią tabletek i kapsułek albo też suplementy, które oprócz l-karnityny mają w swoim składzie również inne substancje wspomagające proces odchudzania, np. zielona herbata, ocet jabłkowy czy chrom. Coraz częściej l-karnityna dodawana jest do spalaczy tłuszczu, gdzie występuje razem z termogenikami, m.in. z guaraną, kofeiną czy kwasem linolowym CLA.


  • alinalii

    alinalii

    9 maja 2014, 16:09

    mam kilku któym daje dużo,nie mówię tu o samym łykaniu,ale o aktywności fizycznej+dieta

  • CzterolistnaKoniczynka

    CzterolistnaKoniczynka

    9 maja 2014, 15:53

    L-karnityna i to całe jej działanie to tylko chwyt reklamowy...

  • HelloPomello

    HelloPomello

    9 maja 2014, 15:41

    L karnityna nic nie daje już dawno mit na jej temat został obalony.

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.