- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Długo wyczekiwany sezon na grilla w pełni. Jednak czy ta metoda przygotowania potraw może być szkodliwa dla naszego zdrowia? Z jednej strony grillowanie jest lepsze niż smażenie, bo potrawy są mniej kaloryczne, gdyż zawartość tłuszczu w mięsie zmniejsza się o około 20%. Jednocześnie w trakcie nieumiejętnego przyrządzania posiłków na grillu powstają rakotwórcze związki, a takie dania jedzone zbyt często, obciążają nadmiernie układ pokarmowy. Ich właściwości w dużej mierze zależą od tego, co i w jaki sposób upieczemy na grillu.
Grillowane mięsa są źródłem związków o działaniu rakotwórczym lub potencjalnie rakotwórczym, spośród których najczęściej wymieniane są: heterocykliczne aminy aromatyczne (HCA), wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) oraz akrylamid. Te pierwsze powstają, gdy mięso jest przyrządzane w bardzo wysokiej temperaturze do momentu przypalenia. Najwięcej gromadzi się ich w przypalonej skórce. O ilości uwalnianych z mięsa substancji decyduje również zawarty w nim tłuszcz. Wykazano, że jeden z węglowodorów aromatycznych - bezno α piren ma wyższe stężenia w bardziej tłustych gatunkach mięs. Dodatkowo tłuszcz wytapiający się z mięsa, spadając na rozżarzone węgle, sprzyja ich unoszeniu wraz z dymem na mięso.
Po spożyciu wyżej wymienione związki przechodzą w wątrobie szereg procesów i w zmienionej formie wchodzą w reakcję z DNA wywołując nowotwory. Doświadczenia na zwierzętach oraz badania laboratoryjne sugerują, że WWA oraz HCA mogą pobudzać rozwój guzów w komórkach jelita grubego, piersi, prostaty i układu limfatycznego.
Jedną z najzdrowszych propozycji na grilla są ryby, które dostarczają kwasów tłuszczowych omega-3, składników mineralnych i witamin, a przy tym nie wymagają długiego pieczenia. Warto również użyć warzyw takich jak cukinia, pieczarki, bakłażan, papryka i cebula. Warzywa można przygotować bezpośrednio na ruszcie, w formie szaszłyków lub upiec w folii.
Składniki:
1 średni bakłażan
2 pomidory
1 kula mozzarelli
pieprz, sól, zioła prowansalskie
Przygotowanie:
1. Bakłażana pokrój wzdłuż na cienkie plastry
2. Pomidora i mozzarellę także w plasterki
3. Bakłażana dopraw solą, pieprzem i ziołami
4. Na każdym kawałku ułóż mozzarellę, pomidora i zawiń
5. Grilluj roladki aż się zrumienią
Literatura:
Majcherczyk J., Surówka K.: Heterocykliczne aminy aromatyczne jako zagrożenie chemiczne w produktach mięsnych poddawanych obróbce termicznej; Żywność. Nauka. Technologia. Jakość. 2015.
Więk A., Tkacz K., Żywica R.: Zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w mięsnych produktach grillowanych w zależności od zawartości tłuszczu w surowcu; Żywność. Nauka Technologia. Jakość 2013.
Parada H. i wsp.: Grilled, barbecued, and smoked meat intake and survival following breast cancer J Natl Cancer Inst 2017.
Frala A. i wsp.: Wpływ marynowania na powstawanie heterocyklicznych amin aromatycznych w mięsie poddawanym grillowaniu ABiD 1/2015.
Kubiak M.S: Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) - ich występowanie w środowisku i w żywności; Prob. Hig. Epidemiol. 2013.
Zdjęcia pochodzą z: www.pixabay.com
Komentarze
agata19976
5 sierpnia 2017, 16:53
jeszcze jest kwestia folii aluminiowych. http://ocetjablkowy.blog.pl
alraunaaa
20 lipca 2017, 10:02
E tam. Tyle chemii dziś jest w jedzeniu, że sie nie ma co przejmować. To samo się mówi o wędzeniu a przecież nie dym a ta chemia, którą napakowane jest jedzenie jest najgorsza.
wie58
2 lipca 2017, 02:13
Chyba nie mam już ochoty.
Tereenia
22 czerwca 2017, 20:41
Nic nowego
123czarnula
15 czerwca 2017, 15:30
uwielbiam grilowanego baklazana :)
Epestka
14 czerwca 2017, 04:21
Czyli należy grillowania dłużej, ale krótko. Hm...
Effy13
18 czerwca 2017, 10:48
Haha, dokladnie, co za inteligent to pisal ;-) Najlepiej to grill do smieci i na surowo zjadac... :-D
wie58
12 czerwca 2017, 18:59
Dobrze wiedzieć.