Siarka i jej funkcje

Siarka to mikroelement, który jest kluczowy dla naszego organizmu – zajmuje czwarte miejsce na liście składników niezbędnych do życia, a to bardzo wysoka nota. Trudno się jednak temu dziwić, gdy przyjrzy się funkcjom, jakie siarka pełni. Jest obecna w każdej komórce naszego organizmu. Wchodzi w skład białek ustrojowych. Znajdziemy ją m.in. w aminokwasach siarkowych, czyli cysteinie i metioninie. Znajduje się również w kwasie glutaminowym, a kwas ten umożliwia odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu. Oprócz tego obecna jest w insulinie i heparynie. Insulina to hormon zajmujący się regulowaniem poziomu cukru we krwi, a heparyna to związek obniżający ciśnienie. Gdyby tego było mało, to można dodać, że siarka jest też składnikiem witaminy B1, która poprawia sprawność umysłową, zapewnia prawidłową pracę układu nerwowego i określana jest witaminą dobrego nastroju. To jednak nie koniec listy. Siarkę znajdziemy też w wielu ważnych biologicznie związkach np. glutationie, taurynie czy koenzymie A.

Pierwiastek piękności

Siarka nazywana jest pierwiastkiem piękności, ponieważ dba o naszą skórę, paznokcie i włosy. Jest podstawowym składnikiem kreatyny, czyli białka włosów, skóry i paznokci. Wchodzi też w skład kolagenu, a on odpowiedzialny jest za elastyczność skóry. Jego ubytek prowadzi do zwiotczenia skóry i zmarszczek.

Piękne włosy

Siarka wchodzi w skład cysteiny i metioniny, które wpływają na zdrowie włosów i skóry. Nazywane są cegiełkami budulcowymi, bo to właśnie one odpowiedzialne są za wzrost i siłę włosów. Dzięki aminokwasom siarkowym możliwe jest powstawanie wiązań dwusiarczkowych, które włączane są w kreatynową konstrukcję włosa. Gdy zaczyna brakować tych aminokwasów, dochodzi do szybkiego pogorszenia kondycji włosów. Niedobór siarki sprawia, że włosy stają się matowe i wypadają. Trzeba więc pamiętać, że to między innymi od siarki zależy, czy włosy będą bujne, grube i sprężyste. Więcej o diecie, która dba o wygląd włosów można przeczytać w artykule Karoliny Łąkowskiej Piękne włosy,

Piękna cera

Odpowiednia podaż siarki pomaga także w zachowaniu pięknej skóry. Dzięki temu mikroelementowi skóra staje się elastyczna i gładka. Dochodzi do jej odpowiedniego nawilżenia i ujędrnienia. Oprócz tego siarkę wykorzystuje się w kosmetologii dodając ją do różnego rodzaju preparatów, których celem jest zwalczanie łojotoku i trądziku.

Piękne paznokcie

Niedobór siarki prowadzi do łamliwości paznokci. Siarka wchodzi bowiem w skład kreatyny, a to właśnie ona odpowiedzialna jest za mocne i piękne paznokcie. Kondycja paznokci jest więc uzależniona od tego mikroelementu. 

Źródła i zapotrzebowanie

Siarka znajduje się w produktach wysokobiałkowych, czyli mięsie, rybach, jajach, mleku i serwatce. Znaleźć ją można również w produktach zbożowych i warzywach takich jak czosnek, cebula, groch, kapusta i kalafior.

jajka
Jajka są jednym z bardzo dobrych źródeł siarki

Nie ustalono zapotrzebowania na siarkę. Nie można więc wskazać, ile dokładnie trzeba jej spożywać, aby efekt był zadowalający. Zakłada się jednak, że odpowiednia podaż białka w diecie łączy się z pokryciem zapotrzebowania na siarkę. Nie trzeba więc skupiać się na siarce. Wystarczy skupić się na pokrywaniu zapotrzebowania na białko.

Zdjęcie główne: Photo credit: Vesna Pukich Tiricovska / Foter / CC BY

Zdjęcie 1: Photo credit: John Loo / Foter / CC BY