Podejście lekarza

Czujesz się urażona, tym, że lekarz zwrócił Ci uwagę odnoście nadwagi? Uważasz, że zamiast motywować podciął Ci skrzydła? Możesz mieć rację! Badania dowodzą, że osoby z nadwagą i otyłe, które czują się 'osądzeni' przez lekarza są bardziej narażeni na brak powodzenia w odchudzaniu, pomimo, że częściej podejmują jego próbę. Lekarze powinni pobudzać pacjentów do unormowania masy ciała. Wpływa to dobrze nie tylko na komfort psychiczny, ale również obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz cukrzycy. Jednak negatywne odczucia związane z takim upomnieniem mogą zrobić więcej szkody niż pożytku. Lekarz nie ma łatwej roli, istnieje bardzo cienka linia pomiędzy osądzeniem, a wrażliwym podejściem i obiektywną radą.

Podejście lekarza do osoby otyłej lub z nadwagą odgrywa kluczową rolę w procesie przyszłego odchudzania.

Badania mówią same za siebie

Przeprowadzono badania z wykorzystaniem Internetu, w których udział brało 600 osób dorosłych z nadwagą lub otyłych, regularnie odwiedzających lekarza opieki zdrowotnej. Uczestnicy zostali poproszeni o odpowiedź na pytanie: 'Czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy kiedykolwiek czułeś, że lekarz ocenia cię ze względu na twoją masę ciała?' 21 proc. uczestników udzieliło odpowiedzi twierdzącej (grupa I). 96 proc. z nich rzeczywiście próbowała schudnąć w poprzednim roku, dla porównania taką decyzję podjęło 84 proc. osób, które nie czuło się oceniani przez lekarza (grupa II). Jednak tylko 14 proc. z grupy pierwszej straciło 10 lub więcej procent ich masy ciała, podczas gdy cel osiągnęło 20 proc. z grupy drugiej.

Pole do popisu

Tylko dwie trzecie uczestników badania zgłosiło, że lekarz rozmawiał z nimi na temat odchudzania. Lekarze unikają rozmowy na temat tego delikatnego tematu, aby nie urazić podopiecznych. Pracownicy opieki zdrowotnej muszą się nauczyć, jak rozmawiać na ten temat w sposób, który sprawi, że pacjenci poczują się rozumiani i wspierani, a nie oceniani. Powinni skupić się też na radach, jak małymi kroczkami osiągnąć utratę 10 proc. obecnej masy ciała. Większe cele mogą prowadzić do frustracji i porzucenia dobrych nawyków. 

Zdjęcie pochodzi c: NEC Corporation of America / Foter / CC BY