Czas 'pełnej lodówki'

Zbliżają się Andrzejki, a po nich święta Bożego Narodzenia, karnawał, które wiążą się  z ucztami przy zastawionym stole. Zostajemy po nich z pełnymi półmiskami niezjedzonych mięs i deserów. Największa na świecie organizacja specjalistów od żywności i żywienia Academy of Nutrition and Dietetics zwróciła uwagę na ten problem przedstawiając zasady prawidłowego przechowywania resztek potraw po uroczystościach. Nie raz zastanawiamy się jak długo przechowywać sernik, pieczone mięso, czy warzywa gotowane pozostałe po przyjęciu. Okazuje się, że wystarczy przestrzegać kilku reguł, aby bez szwanku na zdrowiu wykorzystać resztki żywności.

Jak przechowywać?

  1. Resztki przechowujmy w hermetycznym, płytkim pojemniku (najlepiej nie więcej niż 2 cm głębokości).
  2. Nie powinno się zamrażać żywności w ciągu dwóch godzin od jej gotowania. 

    Mrożenie to jedno z najlepszych metod przechowywania żywności. Spokojnie można tak przedłużyć świeżość mięsa, bigosu, pierogów, a nawet zupy.

  3. Temperaturę w lodówce należy ustawić na poniżej 4,4 st. C, a zamrażarce -18 st. C
  4. Mięso, które chcemy przenieść do lodówki należy oddzielić od ewentualnej kości i przechowywać oddzielnie z nadzieniem i sosem.
pierogi
Pierogi przed włożeniem do wspólnego pojemnika zamroź osobno na desce. Wtedy po przełożeniu do docelowego miejsca nie posklejają się.

W jakim czasie użyć?

  1. Mięso po obróbce termicznej należy spożyć w ciągu trzech do czterech dni. 
  2. Farsze i sosy trzeba zjeść w ciągu jednego do dwóch dni.
  3. Resztki duszonych i gotowanych warzyw powinniśmy wykorzystać w ciągu trzech do czterech dni.
  4. Ciasto z kremem trzeba zjeść w ciągu dwóch do trzech dni, sernik może natomiast poleżeć nawet tydzień.
  5. Niezależnie od tego, ile dni minęło, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości wyrzućmy zgromadzone w lodówce resztki jedzenia.
zapiekanka
Pozostałe potrawy można też 'przerobić', kiedy rodzina zacznie marudzić, że je ciągle to samo. Z pieczonego mięsa łatwo skomponujemy sałatkę, z ryby - zapiekankę, a ugotowanych zmieniaków - kluski śląskie.

Jak podgrzewać?

Musimy też odpowiednio przygotować pozostałe po przyjęciu potrawy. Agencja podaje, że wystarczy, jeśli podgrzejmy resztki do temperatury 74 st. C, a płynne produkty doprowadzimy do wrzenia. Pamiętajmy też, aby nigdy nie zamrażać kolejny raz rozmrożonego produktu. Sprzyja to namnażaniu szkodliwych bakterii. Potrawę po rozmrożeniu trzeba jak najszybciej podgrzać i zjeść.

Zdjęcie tytułowe pochodzi z: tuchodi / Foter / CC BY

Zdjęcie 1 z tekstu pochodzi z: joyosity / Foter / CC BY

Zdjęcie 2 pochodzi z: PersonalCreations.com / Foter / CC BY