Mąka kasztanowa
Pod względem wartości odżywczych i kaloryczności bardzo zbliżona do mąki pszennej. Zawiera jednak więcej błonnika i mniej białka. Ma charakterystyczny słodkawy posmak i zazwyczaj używa się jej mieszając z innymi rodzajami mąk. W Polsce jeszcze mało popularna i droga.
Mąka migdałowa
Nadaje się przede wszystkim do słodkich wypieków oraz dań orientalnych. Ma sporą zawartość tłuszczu, w tym głównie zdrowych tłuszczów jedno- i wielonienasyconych.
Mąka ryżowa
Otrzymywana z białego ryżu jest lekkostrawna. Natomiast pełnoziarnista otrzymywana z ryżu brązowego jest bogata w składniki mineralne. Nadaje się nie tylko do wypieków, ale też do zagęszczania zup i sosów.
Mąka gryczana
Mąka o niskiej zawartości białka, ale za to zawierająca znaczną ilość witamin z grupy B oraz składników mineralnych. Ze względu na gorzkawy posmak, zazwyczaj trzeba ją połączyć z innym rodzajem mąki. Świetnie nadaje się np. do naleśników.
Mąka sojowa
W przeciwieństwie do innych rodzajów mąki ma stosunkowo niewielką ilość węglowodanów. Zawiera za to znaczne ilości tłuszczu i przede wszystkim białka. Białko sojowe jest dla organizmu niemal tak samo cenne jak białko zwierzęce.
Mąka amarantusowa
Wszelkie produkty z amarantusa są bez wątpienia hitem ostatnich lat wśród zdrowo odżywiających się osób. Amarantus zawiera sporo białka, składników mineralnych (m.in. wapnia i magnezu) oraz witamin. Ponadto mąka amarantusowa charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym.
Gdzie można kupić taką mąkę?
Wymienione powyżej mąki to tylko część z dostępnych na rynku. Są jeszcze m.in.: sezamowa, z ciecierzycy, arachidowa, kokosowa czy mąka z tapioki. Dzięki takiej różnorodności makarony, naleśniki, ciasta i pieczywo mogą nabrać zupełnie nowego smaku. Bez wątpienia jest to dobra alternatywa dla osób, które nie mogą lub nie chcą spożywać glutenu. Do minusów trzeba zaliczyć natomiast ich cenę oraz dostępność. Zazwyczaj trzeba się liczyć z kosztem powyżej 10 złotych za niewielką paczkę, a zakup możliwy jest jedynie w sklepach ze zdrową żywnością lub przez internet.
Czy jest sens zamieniać mąkę zbożową na inną?
Mało która mąka ma tak dobre zdolności wypiekowe jak mąka pszenna, więc pod tym względem trudno ją zastąpić. Pełnoziarniste mąki zbożowe nie ustępują też innym pod względem zawartości witamin i składników mineralnych. A eliminacja glutenu z diety zazwyczaj nie niesie za sobą żadnych korzyści o czym pisała dietetyk Justyna Piechocka w artykule: Gluten nas truje? Tak więc różnego rodzaju mąki można raczej traktować jako świetny materiał do eksperymentów kulinarnych niż coś co poprawi stan zdrowia, czy też wspomoże odchudzanie.
Zdjęcie główne: isabel*la / Foter / CC BY-SA
Zdjęcie w tekście:Josh Parrish / Foter / CC BY
Komentarze
wie58
21 marca 2019, 22:09
Ciekawe
Drogba16
9 listopada 2014, 13:57
A mi ostatnio polecono chleb kukurydziany bo jest bezglutenowy,ale teraz już wiem,że eliminacja glutenu nie niesie za sobą żadnych korzyści.
adele8
3 listopada 2014, 18:01
Szkoda, że o kokosowej nie wspomnieliście
Iza
3 listopada 2014, 17:01
Jest różnica - ja lepiej czuję się po potrawach bez mąki pszennej. Pszenna podnosi poziom cukru we krwi i mam wrażenie że mnie zapycha i wypycha. Już nie mówiąc o tym, co jest wypiekane z pszennej mąki. najlepiej w ogóle nie używać mąki, jest wiele lepszych produktów. Te "modne" mąki są niestety drogie.
Wiedzmowata
3 listopada 2014, 09:17
Nie wiedziałam, że tyle gatunków mąki jest dostępnych.
renikangoo
3 listopada 2014, 08:56
Ja używam mąki gryczanej i kukurydzianej - do racuchów i naleśników są super!