Czym jest łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe to jeden z rodzajów łysienia, którego podłoże jest typowo genetyczne. Jeśli nasi przodkowie byli nim dotknięci, bardzo możliwym jest, iż dotknie ono także nas. Choroba ta wiąże się bezpośrednio z nadwrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT). Walka z łysieniem androgenowym nie jest łatwa, lecz istnieją skuteczne sposoby na ograniczenie wypadania włosów oraz na pobudzenie ich do odrastania i zagęszczania się. Łysienie androgenowe dotyka nawet 50% mężczyzn po 50. roku życia i może także dotyczyć kobiet.
Bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego jest działanie aktywnej formy testosteronu, czyli dihydrotestosteronu (DHT). Związek ten powoduje obkurczanie się oraz miniaturyzację mieszków włosowych, które z czasem zanikają. To przekłada się na stopniowe pogłębianie się procesu wypadania włosów.
Objawy łysienia androgenowego są dość charakterystyczne - cechą tego typu łysienia jest postępujące cofanie się przedniej linii włosów i powstawanie coraz większych zakoli. Sporemu przerzedzeniu ulegają również włosy w części ciemieniowej na głowie.
Jak leczyć ten typ łysienia?
Leczenie łysienia androgenowego to spore wyzwanie. Niemniej istnieją sposoby na to, by ograniczyć jego postępowanie i pobudzać włosy do wzrostu. Lecząc łysienie androgenowe najczęściej zaleca się miejscowe stosowanie preparatów z minoksydylem. Związek ten ma za zadanie rozszerzać naczynia krwionośnie i zwiększyć ukrwienie mieszków włosowych. Miejscowo stosować można także różnorakie ampułki z substancjami będącymi alternatywą dla minoksydylu lub też leczyć się doustnie finasterydem (jest to zalecane jedynie u mężczyzn).
Mezoterapia igłowa skóry głowy - widoczne efekty w łysieniu androgenowym
Trychologia także oferuje efektywne metody ograniczania tego typu łysienia w postaci zabiegów i kuracji. Jednym z nich jest mezoterapia igłowa skóry głowy. Zabieg ten bezpośrednio wpływa na mieszki włosowe, odżywiając je i stymulując do produkcji nowych włosów.
Zabieg mezoterapii polega na wprowadzaniu mikroigłami odpowiednio dobranych substancji podskórnie. Tymi substancjami aktywnymi mogą być np. dekapeptyd-10, dekapeptyd-18, dekapeptyd-28, aminokwasy - enyloalanina, treonina, tyrozyna, mikroelementy, witaminy z grupy B, etc. zawieszone w macierzy kwasu hialuronowego. Składniki te dobierane są indywidualnie do potrzeb danego pacjenta. Tak dobrane składniki aktywne pobudzają mikrokrążenie skóry, odżywiają ją, rewitalizują mieszki włosowe, przyspieszają odrastanie włosów oraz dodatkowo pielęgnują skórę głowy.
Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania mezoterapii igłowej skóry głowy, a są to: ciąża i karmienie piersią, nieleczona cukrzyca, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, stany zapalne i infekcje skóry, nowotwory, zapalenie wątroby, etc.
Zabieg mezoterapii nie jest bolesny, jednakże dla większego komfortu pacjenta można zastosować krem znieczulający na skórę głowy. Po wykonanym zabiegu zalecane jest picie dużej ilości wody oraz unikanie wysokich temperatur i ekspozycji na słońce przez minimum 12 godzin.
Kiedy dostrzec można pierwsze efekty?
Lecząc łysienie androgenowe trzeba uzbroić się w cierpliwość. To wymagająca choroba, jednak do pokonania. Decydując się na serię zabiegów mezoterapii igłowej, pierwszych widocznych efektów można oczekiwać już po 2 - 3 tygodniach. Na widoczne zagęszczanie się włosów trzeba natomiast poczekać ok. 2 - 3 miesiące, przy czym jest to, oczywiście, kwestia bardzo indywidualna. Pojawienie się efektów jest oczywiście bezpośrednio związane z naturalnym cyklem życia włosa. Po serii wykonanych zabiegów wyraźnie widać, iż włosy stają się gęstsze, mocniejsze, są znacząco lepiej odżywione.