Ashwagandha jako jeden z filarów medycyny ajurwedyjskiej
Medycyna ajurwedyjska liczy kilka tysięcy lat i cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w Azji. Mieszkańcy krajów zachodnich coraz częściej doceniają jej filozofię. Wykorzystanie naturalnych surowców pochodzenia roślinnego pomaga im cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Witania ospała stanowi jeden z filarów ajurwerdy. Rekomenduje się stosowanie ashwagandhy m.in. w celu odzyskania równowagi emocjonalnej i poprawy funkcji poznawczych.
Gdzie rośnie witania ospała?
Witania ospała to krzew, który rośnie w południowo-wschodniej Azji. Występuje również na południu Europy i w północnej części Afryki. Wspomniane obszary łączy niska dostępność wody. Ashwagandha nauczyła się znosić suszę, która generuje stres fizjologiczny. Dzięki unikatowym mechanizmom przystosowawczym porasta tereny o słabym nawodnieniu. Metabolity, które zapewniły jej przetrwanie, można z powodzeniem wykorzystać u ludzi. Podnoszą tolerancję na stres i pełnią funkcję normalizującą. Wykazano też, że ashwagandha na koncentrację przynosi dobre rezultaty.
Jaką rolę odgrywają polifenole z ashwagandhy?
Ashwagandha obfituje w polifenole. Wspomniane związki chemiczne słyną z silnej aktywności antyoksydacyjnej. Oznacza to, że wydajnie zwalczają wolne rodniki, przez co chronią komórki przed nieodwracalnym zniszczeniem. Dieta zasobna w przeciwutleniacze spowalnia procesy starzenia się. Jednocześnie zapobiega uszkodzeniu neuronów, co jest ważne dla pamięci i koncentracji.
Witania ospała – naturalne wsparcie funkcji poznawczych
Wiedza zawsze stanowiła atut i pozwalała wieść lepsze życie. Osoby wykształcone odgrywały istotną rolę w starożytności, średniowieczu, renesansie i międzywojniu. Dziś wciąż docenia się ich zasoby intelektualne, wysoko opłacając pracę umysłową. Nowoczesne technologie zmieniły rynek, coraz większe znaczenie ma wysoka specjalizacja. Wiąże się ona z nieustannym podnoszeniem kompetencji. Ponadto szkolenia pomagają przekwalifikować się osobom, których zawód stracił rację bytu. Nauka ściśle wiąże się z tworzeniem nowych połączeń synaptycznych i wzmacnianiu już istniejących. Wspomniany proces wspomaga ashwagandha. Zaleca się jej suplementację osobom, które wykonują pracę umysłową i poszerzają swoją wiedzę.
Ashwagandha w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych
Witania ospała rodzi spore nadzieje. Stwierdzono, że wspomaga profilaktykę chorób neurodegeneracyjnych. Stanowi bogate źródło antyoksydantów, które neutralizując wolne rodniki, zapobiegają obumieraniu komórek nerwowych.
Jednocześnie ashwagandha wspiera usuwanie toksyn z mózgu. Wspomniany proces zachodzi efektywnie podczas fazy snu głębokiego. Jego niedobór sprzyja chorobom otępiennym. Ponadto obniża sprawność umysłu. Witania ospała słynie z właściwości wyciszających. Jest adaptogenem, przez co podnosi nieswoistą i ogólnoustrojową odporność na stres. Oddziałuje na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, optymalizując stężenie kortyzolu. Jego wysoki poziom wywołuje nieprzyjemne pobudzenie i tym samym utrudnia zasypianie. Skutkuje to pogorszeniem funkcji poznawczych i przedwczesnym starzeniem się mózgu. Ashwagandha zapobiega tym niekorzystnym zjawiskom, zapewniając głęboki i regenerujący sen, który gwarantuje sprawność umysłu.
Adaptogeny – naturalne wsparcie równowagi, która sprzyja nauce
Adaptogeny, w tym witania ospała, słyną z tego, że drzemie w nich naturalna „inteligencja”. Przyroda zawsze dąży do równowagi. Niskie stężenie kortyzolu wywołuje apatię, co skutkuje brakiem sił do podjęcia nauki. Wysoki poziom hormonu stresu z kolei uniemożliwia koncentrację. Warto zaznaczyć, że konieczność przyswojenia materiału w przewidzianym terminie często rodzi napięcie nerwowe. Człowiek odczuwa niepokój i martwi się, czy podoła temu zadaniu. Ashwagandha normalizuje poziom kortyzolu, przywracając tym samym stan wewnętrznej równowagi. Suplementacja tej rośliny uchodzi za bezpieczną, ponieważ nie wykazuje ona właściwości toksycznych i uzależniających.