Czym są torbiele naskórkowe? Czy są niebezpieczne?
Torbiel naskórkowa, jak sama jej nazwa wskazuje, występuje na skórze. Przybiera postać wypukłego guzka wypełnionego treścią łojową. Zazwyczaj torbiele naskórkowe pojawiają się w okolicach mieszka włosowego lub ujścia gruczołu łojowego. W większości przypadków z rozwojem torbieli nie wiążą się żadne negatywne objawy, poza pogorszeniem estetyki skory w tych okolicach. Niekiedy jednak w ich obrębie może rozwinąć się stan zapalny, który może powodować ból, dyskomfort oraz inne nieprzyjemne dolegliwości skłaniające do wizyty w gabinecie lekarskim.
Torbiele naskórkowe należą do najczęściej występujących zmian skórnych. Główną przyczyną ich tworzenia się jest wczepienie się naskórka do warstwy właściwej skóry. W efekcie, komórki naskórka nie ulegają naturalnemu złuszczeniu, lecz stale się namnażają, zaczynają także produkować keratynę. W ten sposób tworzy się wypukły guzek wypełniony treścią łojową.
Najczęściej torbiele są wynikiem drobnych urazów skórnych – np. ukłucia igłą czy zadrapania skóry paznokciem. Często pojawiają się także po przekłuciach ciała. Na ich powstawanie szczególnie narażone są osoby mające ku temu predyspozycje genetyczne, po okresie dojrzenia oraz urazach mechanicznych skóry.
Jakie objawy dają torbiele naskórkowe? Kiedy usuwanie torbieli w Krakowie jest konieczne?
Zazwyczaj torbiele przybierają postać bezbolesnych, wypukłych guzków, których obecność jest problematyczna jedynie z estetycznego punktu widzenia. Negatywne objawy z nimi związane występują zazwyczaj w sytuacji, kiedy w obrębie torbieli rozwinie się stan zapalny. W takiej sytuacji pacjenci skarżą się na ból, tkliwość skory w tym miejscu oraz jej zaczerwienienie i ocieplenie. Niekiedy z torbieli może wydobywać się także treść – dochodzi do tego najczęściej w wyniku pęknięcia zmiany lub próby jej samodzielnego wyciśnięcia.
Warto mieć świadomość, że torbiele są uznawane za łagodne zmiany. W związku z tym usuwanie torbieli w Krakowie nie zawsze jest konieczne. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest natomiast stan zapalny, ból, a także infekcja bakteryjna, która najczęściej rozwija się w wyniku próby samodzielnego usunięcia zmiany w domowych warunkach.
O tym, czy usuwanie torbieli w Krakowie jest konieczne, powinien zadecydować lekarz po obejrzeniu zmiany. Jeśli nie ma wskazań do jej usunięcia, a torbiel znajduje się w niewidocznym miejscu i nie stwarza pacjentowi problemów, należy pamiętać o jej obserwacji – lekarza należy ponownie odwiedzić w sytuacji, kiedy zmiana zaczyna boleć lub rośnie w szybkim tempie.