Na rowerach elektrycznych zaczyna się poruszać coraz więcej osób. Jednoślad elektryczny służy im zarówno do dojazdów do pracy, jak i do wypraw rowerowych za miasto. Bez wątpienia rower elektryczny zyskuje wierne grono użytkowników. Posiadacze tych pojazdów będą mogli z pewnością więcej powiedzieć na temat tego, jak jazda na rowerze elektrycznym wpływa na ich kondycję, poprawę samopoczucia i utratę zbędnych kilogramów. W głowach osób zastanawiających się nad zakupem jednośladu elektrycznego bardzo często rodzi się pytanie, czy to w ogóle działa? Czy rzeczywiście rower elektryczny przyczyni się do utraty wagi, poprawy sylwetki i kondycji? W poniższym artykule odpowiemy sobie na to pytanie i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Jazda na rowerze elektrycznym a spalanie kalorii i redukcja tkanki tłuszczowej

Jedno z najczęstszych pytań stawianych przez przyszłych użytkowników roweru elektrycznego dotyczy ilości spalanych kalorii podczas jazdy oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż proces spalania kalorii uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od wieku, masy ciała, płci, masy mięśniowej czy intensywności wykonywanych ćwiczeń. Przewidywana ilość spalonych kalorii po odbyciu godzinnej jazdy „elektrykiem” powinna wahać się między 300 kcal, a 600 kcal. Są to wartości, które będą zależne nie tylko od powyżej wskazanych czynników, lecz również od intensywności i długości jazdy, a także od rodzaju trasy. Inną liczbę kalorii spali rowerzysta przemieszczający odcinki na płaskiej, asfaltowej ścieżce rowerowej, a inną- ten, który pokonał trasę bardziej wymagającą, składającą się w większości ze wzniesień, pagórków itd.

Spalanie kalorii na rowerze elektrycznym

Spalanie kalorii na rowerze elektrycznym nie różni się w zasadzie niczym od spalania kalorii podczas uprawiania każdej innej dyscypliny sportu. Najbardziej liczy się systematyczność i konsekwencja, dlatego też osobom, którym zależy na spaleniu znacznej liczby kalorii, zaleca się systematyczną jazdę i korzystanie ze wspomagania elektrycznego tylko w razie widocznej potrzeby. Nie bez znaczenia będzie również zwiększanie stopnia intensywności treningów polegające na stopniowej modyfikacji rodzaju trasy ze szczególnym uwzględnieniem terenów pagórkowatych. Dobrym pomysłem przyczyniającym się do osiągnięcia wymarzonej sylwetki będą codzienne dojazdy do pracy rowerem elektrycznym oraz spędzanie wolnego czasu na pokonywaniu tras, które z biegiem czasu będą coraz bardziej wymagające.

Do bezproblemowego pokonywania trudniejszych tras i osiągnięcia wyznaczonego celu idealnie nadają się rowery elektryczne Focus, których główną ideą jest dostarczenie frajdy z jazdy po górskich i pagórkowatych terenach, gdyż są świetnie przystosowane do pokonywania stromych podjazdów w trudnym terenie (np. elektryczny rower Focus Jarifa² 6.8 750Wh).

Z uwagi na to, iż rowerem elektrycznym jesteśmy w stanie przemierzyć dłuższe odcinki i zajechać dalej niż na klasycznym jednośladzie, nasza aktywność fizyczna będzie tym samym również trwała dłużej, co powinno przełożyć się na porównywalną liczbę spalonych kalorii co podczas jazdy na klasycznym rowerze bez wspomagania. 

Jak pracują mięśnie podczas jazdy na rowerze elektrycznym?

Wokół rowerów elektrycznych narósł niestety błędny mit, że jazda na nich nie wymaga żadnego pedałowania, w związku z czym rower ten został zaklasyfikowany jako rower dla osób starszych i leniwych. A jest to absolutna nieprawda!

Trzeba bowiem wiedzieć, że wspomaganie elektryczne w rowerze nie działa na takiej samej zasadzie jak silnik w samochodzie czy skuterze. Aby mogło się ono załączyć, wymaga użycia siły mięśni nóg i aktywnego pedałowania. Wspomaganie nie działa samo z siebie. Warunkiem skorzystania z tego udogodnienia jest praca nóg rowerzysty, natomiast po przekroczeniu prędkości 25 km/h wspomaganie przestaje być aktywne i trzeba polegać już tylko i wyłącznie na własnych siłach.

Jedną z bardziej zauważalnych zalet elektrycznego jednośladu jest możliwość sterowania stopniem wspomagania, a nawet możliwość jego całkowitego wyłączenia i korzystania z zasobów sił własnych. Z tego też względu jazda rowerem elektrycznym prowadzi do aktywacji tych samych partii mięśni, co podczas jazdy klasycznym jednośladem, czyli mięśni łydki oraz dwugłowego i czworogłowego uda. W zależności od tego, czy będziemy poruszać się na rowerze miejskim, na którym przyjmujemy sylwetkę bardziej wyprostowaną, czy na rowerze górskim, na którym jedziemy nisko pochyleni, do pracy włączone zostaną również mięśnie ramion, pośladków, brzucha, pleców.

Jeżeli jesteś pasjonatem wypraw po nieutwardzonych i wymagających terenach, polecamy rower elektryczny Focus Jarifa² 6.7 Nine. Dla osób szukających roweru do codziennego użytku, w tym do jazdy po mieście, egzamin zda idealnie rower elektryczny Focus Planet² 6.9 Diament.

Czy jazda na rowerze elektrycznym jest zdrowa i wspomaga naszą kondycję?

Jazda zarówno na rowerze elektrycznym, jak i tradycyjnym, wspomaga kondycję organizmu, poprawia samopoczucie i wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Pojawia się jednak pytanie: który z tych pojazdów jest lepszy dla zdrowia i kondycji: rower tradycyjny czy elektryczny? I tu odpowiedź na to pytanie może okazać się dla większości osób zaskoczeniem. W dzienniku Transportation Research Interdisciplinary Perspectives (TRIP) zostały opublikowane wyniki badań przeprowadzonych wśród 10 tys. rowerzystów i wskazujące na to, że jazda na rowerze elektrycznym lepiej wpływa na kondycję niż jazda na jego tradycyjnym odpowiedniku. Ponadto wyniki badań potwierdzają, że jazda na obu rodzajach tych rowerów przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego, i co być może mniej oczywiste- również umysłowego. Użytkownicy rowerów elektrycznych, dzięki wspomaganiu, pokonują prawie dwa razy dłuższe trasy niż osoby na tradycyjnych jednośladach, zatem mogą sukcesywnie polepszać swoją kondycję i poprawiać wydolność organizmu.   

Czy jazdę na rowerze elektrycznym można porównać do jazdy na rowerze tradycyjnym?

Jazda na rowerze tradycyjnym i elektrycznym pozytywnie wpływa na ogólną kondycję zdrowotną organizmu. Jeżeli odbywa się regularnie i systematycznie, poprawia pracę układu krążenia i oddechowego, wzmacnia mięśnie i pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Jazda na rowerze zalecana jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, masy ciała i płci. Szczególnego znaczenia nabierają rowery elektryczne w kontekście jazdy na nich przez osoby starsze lub którym podjęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej przychodzi z trudem.

Rower elektryczny może pomóc w przełamaniu oporów i przyczynić się do tego, że osoby starsze lub z mniejszą kondycją będą chętniej i systematyczniej korzystać z „elektryka” niż z tradycyjnego jednośladu, gdyż przy mniejszym nakładzie sił będą w stanie pokonywać dłuższe odcinki, poprawiając stopniowo swoją kondycję i wydolność swojego organizmu.

Jazda na rowerze pozytywnie wpływa na kondycję mózgu

Jazda na obu rodzajach rowerów pozytywnie wpływa na pracę mózgu i budowanie aktywnych połączeń nerwowych. Systematyczne korzystanie z roweru zmniejsza ryzyko chorób neurologicznych i zaburzeń psychicznych. Zarówno rower elektryczny, jak i tradycyjny nadają się do tego doskonale. Dzięki systematycznej jeździe na rowerze będziemy zdrowsi, szczęśliwsi, będziemy mieć lepszą pamięć oraz zdolność przetwarzania informacji.

Materiały partnera.