Czytając ten artykuł, znajdziesz następujące odpowiedzi:

  • Po co powstał ekspres kapsułkowy?
  • Co jest największą wadą kapsułek do ekspresu?
  • Jak wygląda ich zawartość, czy trzeba niepokoić się składem?
  • Jaki wpływ kapsułki mają na środowisko? 
  • Czy kawa z ekspresu jest zdrowa?

Kawa to jeden z najchętniej komentowanych tematów na naszym blogu, zachęcamy do zapoznania się z naszymi rozważaniami czy kawę można pić na diecie i do sentymentalnej podróży w artykule o kawie zbożowej.

Ekspres kapsułkowy - tani i... drogi sposób na kawę

Pierwszy ekspres kapsułkowy pojawił się w USA we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. Miał być idealnym rozwiązaniem do biura - czystym, szybkim, wygodnym, prestiżowym. To sprawa dość trudna do oszacowania, ale przyjmuje się, że obecnie w Stanach nawet 1/3 wszystkich serwowanych kaw może być przygotowywana tą metodą. O ile za oceanem kawosze bardzo polubili ekspresy kapsułkowe, o tyle w Europie nie ma już tak łatwo - prym cały czas wiedzie tradycja, chociaż kilka lat temu można było zaobserwować rosnącą popularność kapsułek.

To jak z tym kosztem, bo wspomnieliśmy, że to zarówno tania, jak i droga zabawa? Sam ekspres kapsułkowy - zgrabny, designerski, cieszący oko - można dostać w cenie nawet kilkukrotnie czy ponad dziesięciokrotnie mniejszej niż ekspres tradycyjny. Przykład pierwszy z brzegu - ekspresy Krups i Tchibo znajdziemy za kwoty rzędu 100 złotych.

Wydatki zaczynają się dopiero przy jego eksploatacji. Koszt jednej kapsułki jest zależny od systemu, ale przeważnie waha się od 1 zł do nawet 3 zł za kawę. Próbując „napoić” w ten sposób nawet trzyosobową rodzinę, składającą się z dorosłych osób, które wypijają minimum dwie kawy dziennie…

Może kojarzycie popularne ostatnio systemy do podgrzewania tytoniu typu IQOS czy GLO - samo urządzenie podgrzewające jest stosunkowo tanie, a producenci zarabiają prawdziwe pieniądze na kupowanych "wkładach". Podobnie jak ekspres kapsułkowy i same kapsułki - to wydatki, na które może pozwolić sobie prawie każdy, ale długofalowo wydajemy dużo więcej pieniędzy niż pijąc klasycznie zaparzane kawy.

13 MILIARDÓW plastikowych kapsułek do kawy

Ciekawe i zarazem przerażające informacje znajdziemy w tym artykule: https://smoglab.pl/czlowiek-ktory-wynalazl-kawe-w-kapsulkach-zaluje-nie-wiem-dlaczego-ludzie-to-kupuja/. W końcu miliardy zużytych, niepodlegających biodegradacji plastikowych opakowań, to kolejny, olbrzymi problem ekologiczny.

Dość rzec, że dołożyliśmy je do tryliona innych, które teraz suną leniwie po oceanie w wielkich, plastikowych plamach. Kapsułki do ekspresu były i są wygodne, ale z pewnością patent ten ma jeden, zasadniczy problem - z ekologią nie ma kompletnie nic wspólnego. Może to właśnie dlatego, poza chwilową popularnością, nie podbił serca odbiorców na rynku polskim - wbrew pozorom nasza świadomość ekologiczna cały czas rośnie, poza tym prawdziwi kawosze, poza ochroną środowiska, wybierają też bardziej wyrafinowane metody parzenia kawy.

Wszystko o czym wspomnieliśmy zostało zebrane w formie wizualizacji na poniższym filmiku (ekonomia + ekologia):

Do błędu oficjalnie przyznał się nawet sam twórca całego projektu, John Sylvan, który nie spodziewał się, że jego pomysł tak dobrze przyjmie się na rynku. Jak twierdzi, jego przypuszczenia co do zagospodarowania rynku dotyczyły tylko i wyłącznie garstki biur, gdzie taka wygoda była uzasadniona - na pewno nie zakładał, że kapsułki do ekspresu tak szybko rozprzestrzenią się na odbiorców prywatnych.

Czy kapsułki do kawy są zdrowe?

Skoro wiemy już, jaki jest rozmiar katastrofy ekologicznej, którą nam zafundowały jednorazowe opakowania, to teraz czas na sprawdzenie ich zawartości. Czy kapsułki z kawą są zdrowe?

W tym przypadku jest już zdecydowanie lepiej - większość niewielkich opakowań zawiera najczęściej po prostu samą kawę. Należy pamiętać o obecności furanu, który powstaje podczas próżniowego pakowania porcji kawy. W nadmiarze jest to potencjalnie szkodliwy środek chemiczny, jednak jest też dobra wiadomość - jest związkiem lotnym, dlatego po przygotowaniu kawy należy chwilę  poczekać, by mógł ulec wyparowaniu, a im dłużej będziemy czekać tym mniej pozostanie go w naparze.

Czy kapsułki do expresu są szkodliwe? Wspomniany furan nie występuje też w kapsułkach do ekspresu w takich dawkach, które mogłyby w istotny sposób wpłynąć na organizm człowieka. Do przekroczenia dopuszczalnej normy nie wystarczy wypijanie 1-2 kaw z kapsułek do ekspresu, minimalnie należałoby ich spożywać kilkanaście.

Uważać należy za to na wszelkie wzmacniające smak dodatki, które mogą znaleźć się wraz z kawą wewnątrz kapsułki do ekspresu. Na baczności trzeba mieć się szczególnie przy wszelkich kawach smakowych lub 3 w 1 - te często mają dodatek cukru czy oleju palmowego. Szczególną uwagę trzeba zwracać na bardzo tanie zamienniki - mogą zaskoczyć nie tylko fatalnym składem, ale i kiepskim smakiem.

Czy kawa z ekspresu jest zdrowa?

Na sam koniec zaznaczamy, że tak jak w przypadku klasyczne parzonych kaw, warto zwyczajnie zachować umiar. Czy zatem kawa z ekspresu jest zdrowa? Wypicie pięciu mocnych kaw w ciągu dnia to raczej kiepski pomysł dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, dlaczego? Tu odsyłamy raz jeszcze do artykułu o kawie na diecie, o którym wspomnieliśmy na samym początku.

Czy w Waszym domu znalazło się miejsce na ekspres kapsułkowy? Czy kawa przygotowana w ten sposób faktycznie bardziej smakuje? Co sądzicie o ekologicznym aspekcie całej sprawy?