Temat: Trening interwałowy (HIIT) najlepszy na spalanie tłuszczu

Skąd to znamy? Spędzamy długie godziny na rowerku, orbitreku czy bieżni w naszej siłowni czekają na to aż spalimy tłuszcz przebywając w naszej stresie spalania tłuszczu(utrzymywania tętna na poziomie 65-75%Hrmax). Ale jakimś "magicznym" sposobem długie godziny spędzone na sprzęcie aerobowym nie dają nam upragnionych efektów a przynajmniej nie tak szybko jak byśmy chcieli. W końcu zmęczeni zarówno treningiem jak i poirytowani brakiem upragnionych efektów zaprzestajemy treningu aerobowego. Ale jak to zawsze w życiu bywa są inne drogi prowadzące do tego samego celu, nie kiedy krótsze, niekiedy dłuższe ,czasami cięższe innym razem lżejsze a niektóre bardziej efektywne od innych, dlatego też postaram się wam przybliżyć moim zdaniem krótszą i efektywniejszą drogę do utraty tłuszczu, niż "wieczny" trening cardio. Oczywiście nie twierdze w tym miejscu że aeroby są zbędne lub w ogóle nie potrzebne, są tylko jednym z narzędzi, którym możemy się wspomóc w drodze do celu( nie zawsze optymalnym). Na czym polega ten rodzaj treningu ?
To HIIT(high intensity interval training - czyli wysoko intensywny trening interwałowy) trening charakteryzuje się okresem wysokiej intensywności (80%-95% Hrmax) przeplatany okresem niskiej intensywności (czyli zejścia do poziomu około 65%Hrmax), przykładowy trening HIIT może mieć postać :
5 minut rozgrzewki (bieg, jazda na rowerku, orbitreku, etc.)
30 sek. Wysokiej intensywności(sprint)
30-45 sek. Niskiej intensywności(trucht)
30 sek. Wysokiej intensywności(sprint)
30-45 sek. Niskiej intensywności(trucht)
30 sek. Wysokiej intensywności(sprint)
30-45 sek. Niskiej intensywności(trucht)
Tak o to może wyglądać, jak widzie wysiłek o wysokiej intensywności przeplata się z wysiłkiem o częstotliwości widocznie niższej. Jak i dlaczego to działa ?
W chwili wzrostu intensywność wysiłku, proporcja pomiędzy glikogenem(węglowodanami) a tłuszczy wykorzystanych jako substraty energetyczne zmienia się na korzyść glikogenu. Ilość kwasów tłuszczowych pochodzących z komórek tłuszczowych także zmniejsza się wraz ze wzrostem intensywności ćwiczeń( wynika z tego że im mniejsza intensywność tym większy udział kwasów tłuszczowych w puli spalonych kcal, wiec dlaczego nie polecam wolnych aerobów ?). Jednak podejście do sprawy utylizacji substratów energetycznych w sposób tak jedno wymiarowy jest błędne, nie branie pod uwagę tego co się dzieje podczas po treningowego okresu regeneracji jest błędem.
Całkowity dzienny wydatek energii jest ważniejszy dla utraty tłuszczu niż energia jaką spalamy podczas ćwiczeń( w końcu ile z 24h twojej doby zajmują ćwiczenia, ile to jest godzin w tyg. ?). Dla nas odchudzających się ważniejsze są takie czynniki jak EPOC(excess postexercise oxygen consumption ) czyli zwiększona po treningowa konsumpcja tlenu. Nim wytłumaczę co to, zaznaczę tylko że standardowe aeroby nie mają żądnego wpływu na EPOC z racji zbyt niskiej intensywności, która nie pozwala na podniesienie konsumpcji tlenu na jakiś okres czasu po treningu. Dlatego ważne jest aby zwiększać konsumpcje tlenu po treningu i można to osiągnąć dzięki HIIT oraz intensywnych ćwiczenia siłowym( o odpowiedniej objętości treningowej oraz maksymalnie skróconymi przerwami), natomiast nie osiągniemy tego dzięki aerobom, do których organizm bardzo szybko się adoptuje i ich wpływ na spalanie tłuszczu z czasem drastycznie spada.
Teoria przemawiająca za HIIT jest poparta przez badanie udowadniające skuteczność HIITu w walce z zalegającym tłuszczem. Nie które z badań pokazują nieznaczną różnice w traceniu tkanki tłuszczowej pomiędzy wysoką i niską intensywnością submaksymalną w okresie trwania treningu, dalsze badania popierają teorie mówiącą, że przeważające paliwo użyte podczas ćwiczeń nie gra roli w utracie tłuszczu(" szczury biorące udział w wysoko intensywnym treningu sprinterskim osiągnęły znaczną redukcję tkanki tłuszczowej, pomimo faktu iż trening sprinterski opiera sie na glikogenie jako źródle paliwa"). Eksperymenty prowadzone zarówno na ludziach jak i zwierzętach potwierdzają iż treningi o wysokiej intensywności w większym stopniu wpływają na redukcje tłuszcz niż treningi nisko i średnio intensywne. Zaobserwowano, że osoby które regularnie biorą udział w wysoko intensywnych ćwiczeniach mają mniej grubych fałd skórnych i mniejszy stosunek obwodu pasa do bioder niż osoby, które uczestniczyły w ćwiczeniach o mniejszej intensywności. Po analizie kowalencyjnej wykonanej w celu zlikwidowania efektu całkowitego wydatku energetycznego na fałdy skórne, znaczna różnica pozostała pomiędzy ludźmi, którzy wykorzystywali wysoką intensywność ćwiczeń, a ludźmi, którzy wykorzystywali niższą intensywność ćwiczeń. Naukowcy doszli do wniosku że większe utraty tłuszczu osiągniętej dzięki HIIT są spowodowane przez : większe po treningowe wydatki energetyczne i spalanie (wykorzystanie) tłuszczu niż nisko-, albo średnio- intensywne treningi oraz znacznie podniesione stężenie wolnych kwasów tłuszczowych (FFA) we krwi albo wzrost spalania (wykorzystania) tłuszczy podczas regeneracji po treningu (który był formą HIIT'a).
A więc jak wskazuje teoria i praktyka wysoko intensywne treningi dają lepsze rezultaty niż treningi o średniej bądź niskiej intensywności. Dlatego jeśli twoim celem jest redukcja zalegającego tłuszczu rozważ podane prze zemnie wskazówki a na pewno z osiągniętych efektów będziesz zadowolony.


Abstrakt :
Talanian JL, Galloway SD, Heigenhauser GJ, Bonen A, Spriet LL. Related Articles,Links
TWO WEEKS OF HIGH-INTENSITY AEROBIC INTERVAL TRAINING INCREASES THE CAPACITY FOR FAT OXIDATION DURING EXERCISE IN WOMEN.
Matsunaga S, Yamada T, Mishima T, Sakamoto M, Sugiyama M, Wada M.
Effects of high-intensity training and acute exercise on in vitro function of rat sarcoplasmic reticulum.
Marles A, Legrand R, Blondel N, Mucci P, Betbeder D, Prieur F. Related Articles, Links
Effect of high-intensity interval training and detraining on extra [Formula: see text] and on the [Formula: see text] slow component.
Denadai BS, Ortiz MJ, Greco CC, de Mello MT. Related Articles, Links
Interval training at 95% and 100% of the velocity at VO2 max: effects on aerobic physiological indexes and running performance.

Perry CG, Talanian JL, Heigenhauser GJ, Spriet LL. Related Articles, Links
THE EFFECTS OF TRAINING IN HYPEROXIA VS NORMOXIA ON SKELETAL MUSCLE ENZYME ACTIVITIES AND EXERCISE PERFORMANCE.
Smilios I, Pilianidis T, Karamouzis M, Parlavantzas A, Tokmakidis SP. Related Articles, Links
Hormonal Responses after a Strength Endurance Resistance Exercise Protocol in Young and Elderly Males.
Esfarjani F, Laursen PB.
Manipulating high-intensity interval training: Effects on VO(2max), the lactate threshold and 3000m running performance in moderately trained males
Duffield R, Edge J, Bishop D. Related Articles,Links
Effects of high-intensity interval training on the VO2 response during severe exercise.
Berger NJ, Tolfrey K, Williams AG, Jones AM. Related Articles, Links
Influence of continuous and interval training on oxygen uptake on-kinetics.
Kargotich S, Goodman C, Dawson B, Morton AR, Keast D, Joske DJ. Related Articles, Links
Plasma glutamine responses to high-intensity exercise before and after endurance training.
Edge J, Bishop D, Goodman C, Dawson B. Related Articles, Links
Effects of high- and moderate-intensity training on metabolism and repeated sprints.


źródło: sfd.pl

 

Witajcie chciałem dokładnie opisać ten trening bo pewnie wiele osób wie o takim czymś troche, a może troche więcej ale nie wie jak go wykonywać , kiedy , po co , czemu niby jest on lepszy od zwykłych aerobów ?? To wszystko zbiore w jedno i napisze.


TRENING INTERWAŁOWY - jest stosowany do poproawy wydolnosci fizycznej , szybkkościowej oraz do poprawy przyśpieszenia i ogólnego rozwoju szybkościowego i sprawnościowego. Wysokie tętno , szybkie tępo mogą służyć również spalaniu tkanki tłuszczowej ale po koleji:



CO TO JEST TRNING INTERWAŁOWY ??

Trening interwałowy polega na przeplataniu wysokiego tetna w granicy 90-100% Maxymalnego tętna z tętnem 55-65% maxymalnego Tętna.


JAK GO WYKONYWAĆ ??

Przykładowe wykonanie wygląda następująco. 30 sek Truchtu (55-65%MAX) i 10SEK Spritnu (90-100%MAX). Oczywiśie z czasem zmniejszamy ilość truchtu np do 20sek i wydłużamy ilość sprintu do 15sek tak aby trening wciąż był dużym wysiłkiem dla organizmu


ILE POWINIEN TRWAĆ TRENING INTERWAŁOWY?? :

od 5 do MAX 25min


CO TO JEST JEDEN INTERWAŁ ??:

nazywamy okres jednego przyśpieszenia i jednego oedcinka truchtu np.
30 sek truchtu i 10 sek sprintu => JEDEN INTERWAŁ


KIEDY GO WYKONYWAĆ ??? (WAŻNE !!)

Trneing interwałowy wykonujemy w dni bez siłowni, NIE wykonujemy tego trneingu na czczo ani nie łączymy z Aerobami !.


DLACZEGO TRENING INTERWAŁOWY JEST LEPSZY OD AEROBÓW ??


Ponieważ 20min poprawnie wykonanego trneingu interwałowego spala podobną ilosć kcal co aeroby trwające 60min . Jak wiemy aeroby same w sobie przynoszą straty tk.mięsniowej a więc kilkakrotnie krótszy czas trneingu interwałowego czyni go o wiele lepszym. Jak wiemy tk.tłuszczową spalają mieśnie podczas wysiłku a najwięcej podczas regeneracji więc im większy wysiłek mięśniowy tym większa regeneracja miesnie przez co większe szanse na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej.


CO JEŚĆ PRZED INTERWAŁOWYM TRNEINGIEM ??

najlepszym rozwiązaniem będzie zjedzenie 1.5h przed trneingiem białka , reszta zalezy od diety.





PRZYKŁAD TRNEINGU INTERWAŁOWEGO

2min rozgrzewki np. przebieżka z wymachami rąk , skłony , rozciąganie mięsni dwógłowych i czterogłowych UD , rozciąganie łydek.

30 sek truchtu i 10 sek sprintu ==> Jeden Interwał


na początek proponuje zrobić 5 takich interwaływ z czasem zwiększamy np 1 interwał co 1-2 tygodnie.

WAŻNE ! : nie zaczynajcie odrazu od 10 interwałów bo się zajedziecie i trneing nie spełni oczekiwań.

i na koniec rozgrzewka 1-2min podobna jak przed rozpoczęciem

CAŁY TRNEING NIE POWINIEN PRZEKROCZYĆ 25MIN (ŁĄCZNIE Z ROZGRZEWKĄ)


UWAGI:

*Oczywiscie sam trneing w sobie nie przyniesie spalenia tłuszczu bo najważniejszą role odgrywa dieta.

*Unikajcie cukrów prostych przed trneingiem interwałowym bo może on nie przynieść oczekiwanych korzyści/efektów (*w przypadku redukcji)

*Nie polecam tego trneingu na dietach CKD , ponieważ do wykonania jego potrzeba troche uzupełnionego glikogenu z powodu duzej intensywności treningu o co ciezko na dietach LOW CARB.

*Po prawidłowo wykonanym trneingu interwałowym powiniście odczuwac uczucie wręcz dyskomfortu i uczucia zaraz puszczenia pawia.

*Trening należy modyfikować bo jak wiemy organizm adaptuje się do danej formy wysiłku więc musimy go urozmaicac i utrudniać np. poprzez zwiększanie intensywności oraz wydłuzanie (MAX DO 25MIN!)

*Interwały wykonywane na czczo mogą się przyczynić to sporych strat mięśniowych podobnie jak po trneingu siłowym

*Trening można wykonywać w różnych dyscyplinach np. bieganie , pływanie , jazda na rowerze a nawet w domu w postaci pajacyka ale po własnych obserwacjach uważam ze bieganie daje najlepsze efekty

*Nie wykonujemy go przed , po aerobach i w czasie bo również może to przycyznić się do utraty tk.mięśniowej

*W czasie pierwszych trneingów interwałowych , później zresztą też mozna będzie dostrzeć rozbudowe mięśni nóg (Uda,łydki) nawet w przypadku redukcji.




Podsumowujac trening interwałowy może (choć nie musi) złużyć do spalaniu tłuszczu .

Moim zdaniem najlepszym sposobem na odchudzanie bedzie stosowanie DIETY+SIŁOWNI oraz trneingu interwałowego a zrezygnowanie ze staerotypów typu 60min aerobów na czczo co przynosi o wiele gorsze efekty co nie znaczy że jest złe i w żadnym wypadku nie odradzam wykonywanie aerobów choćby w potrzebie lepszego dotlenienie mięśni , poprawy krążenia itp.


źródło: sfd.pl
O treningu interwałowym już sporo czytałam i uważam że jest on dużo lepszy, jak już gdzieś pisalam stosuje go przy skakaniu na skakance i bieganiu. Tylko faktycznie trzeba o tym trochę poczytać żeby zobaczyć jak to działa, więc dobrze że się to tu znalazło :)
Pasek wagi
ja zmiennym tempem zaczęłam jeździć na rowerku ;)

tylko.. dlaczego nie można rano, na czczo? ja wtedy właśnie jeżdżę. spalają się mięśnie?
edit: oj przepraszam, nie doczytałam. już wiem dlaczego ;)

to w takim razie będzie popołudniami.
Pasek wagi
będę musiała to zastosować bo jak do tej pory biegałam ze tak powiem ,,zwyczajnie", ale nie widzę zadnych efektów. A gdy nie mam takiej mozliwości chodzenia na siłownię to co mogę jeszcze ćwiczyć prócz tych ćwiczeń interwałowych???

Ja nie chodzę na siłownię na razie. Ćwiczenia siłowe bez problemu możesz wykonywać w domu. Kup małe hantle na początek 0,5kg lub 1kg. Do ćwiczeń siłowych należą też brzuszki, wszystkie ćwiczenia na nogi itp

Tu mają pracować mięśnie ;)

nie wolno ćwiczyć HIIT na czczo, bo spalamy mięśnie
ja zaczęłam wczoraj i faktycznie miałam ochotę po ćwiczeniach porzygać się jak cholera
dzieki za  tyle  informacji na ten temat .. od jakiegos czasu robila interwaly ,ale wlasnei rano i na czczo .. i Zauwazylam po tygodniu znaczny spadek masy  miesniowej( Waga  pokazuje  )  Pewnei przyczyna bylo  cwiczenei na czczo .. dzieki za informacje  . od jutra , bo dzisiaj juz rano zrobilam swoje , objecuje poprawe :)
Czegoś nie rozumię.
 jeżeli jest tak jak w temacie Trening interwałowy (HIIT) najlepszy na spalanie tłuszczu
to czemu na bieżni oraz orbiterku jest program treningu interwałowego, oraz inny program o nazwie weight lost ( w tłumaczeniu strata wagi) ?
Czym się one różnią???

aleksandrapl    trening na spalanie tlsuzczu na maszynie jest ustawiony na spalanie wiekszej proporcji tluszczu podczas cwiczen, a przy HIIT spalasz wiecej wegli podczas cwiczen, ale tluszcz juz po. Z tym, ze ogolnie dowiedziono ze HIIT jest bardzo efektywna metoda na obnizanie tluszczu w ciele.

miloku   A na jakiej diecie jestes? Bo jak na niskokcal to dieta a nie troche cwiczen Ci te miesnie zjadly

A w ogole laski to ostroznie z tym HIITem. Jest to rewelacyjna metoda ale tylko dla osob o dobrej kondycji! Wiec powinniscie ja rozwazac jedynie jezeli regularnie, porzadnie cwiczycie od min paru miesiecy i macie dobra forme!

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.