Temat: Dział gospodarcza / nieewidencjonowana pytanie

Mam pytanie może ktoś się zna: chodzi o działalność jednoosobowa w trakcie umowy o prace ewentualnie tą nierejestrowana handel używana elektronika głównie na Allegro. Mam pytanie:

1) czy dowód zakupu od osoby fizycznej wystarczy aby dana kwotę wrzucić w koszty?

2) czy prowadzona ewidencja musi zawierać imię i nazwisko kupującego? Nie każdy chce żeby go legitymować

3) czy oprócz składki zdrowotnej i podatku od marzy trzeba również płacić VAT?

Pasek wagi

ad. 1 jak kupujesz od OF to może być umowa kupna-sprzedaży

ad. 2 to zależy

ad. 3 przy dział nierejestrowej nie płacisz składki zdrowotnej (inaczej jest trochę przy usługach ale z tego co napisałaś to ma to być sprzedaż towarów). W kwestii VAT polecam art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f ustawy o VAT. Podatek od marży to masz na myśli po prostu podatek dochodowy?

Zbadaj jeszcze temat kasy fiskalnej.

EDIT: przed rozpoczęciem zalecam konsultację z księgowym lub doradcą podatkowym a nie słuchania rad z forum w internecie ;)

Pasek wagi

Dziękuje lepiej się udać do księgowej, doradcy podatkowego czy urzędu skarbowego?

Pasek wagi

gordita2021 napisał(a):

Dziękuje lepiej się udać do księgowej, doradcy podatkowego czy urzędu skarbowego?

To zależy. Urząd to odradzam bo nawet jak ci cos powiedzą to nie jest wiążące;)

księgowy spokojnie odpowie Ci na pytania z postu ale jeśli chcesz żeby ktoś Ci doradził jaka forma działalności to raczej doradca. Księgowy niestety nie ma prawa doradzić- moze Ci o tym opowiedzieć ale nie powie co jest najlepsze :)

natomiast z doradcami też radzę uważać i wybrać raczej rozważnego a nie populistycznego co każdemu doradzi sp. z o.o. :)

Pasek wagi

gordita2021 napisał(a):

Dziękuje lepiej się udać do księgowej, doradcy podatkowego czy urzędu skarbowego?

Zdecydowanie do księgowej. To ich praca i oni w tym siedzą i są na bieżąco. Mąż ostatnio był w Urzędzie Skarbowym zapytać o pewną kwestię - wydawało się nie skomplikowaną zupełnie. Panie się naradzały 20 minut pytając kolejne babki i w końcu dały odpowiedź, ale tak szczerze powiedziawszy, po tym całym zamieszaniu z szukaniem odpowiedzi i tak nie mamy pewności czy odpowiedź jest prawidłowa a potem w razie czego będą ścigali nas a wytłumaczenie, że pani w US tak powiedziała nie ma kompletnie znaczenia. Księgowa powinna być na bieżąco ze sprawami prowadzenia firm, natomiast panie z Urzędu w teorii też, ale w praktyce pewnie wiedzą to co im akurat było potrzebne bo ktoś zapytał ;) Ewentualnie jeśli miałabym pytać w US to chyba prędzej zadzwoniłabym na infolinię. Ewentualnie zapytać tu i tu i porównać odpowiedzi ;)

Pasek wagi

Dzięki

Pasek wagi

jest infolinia podatkowa, nie musisz iść do urzędu. Ale musisz dobrze zadać pytanie, bo jakie pytanie, taka odpowiedz

agazur57 napisał(a):

jest infolinia podatkowa, nie musisz iść do urzędu. Ale musisz dobrze zadać pytanie, bo jakie pytanie, taka odpowiedz

na infolini to trzeba umieć rozmawiać + i tak często gadają bzdury. I oczywiście tez za nic nie odpowiadają.

można też napisać zapytanie przez stronę internetową ale to też nie jest wiazace.

jedynie interpretacja indywidualna ale pytania z postu to chyba nie jest temat na to :)

Pasek wagi

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.