Przepuklina rozworu przełykowego – dieta pomoże?

Justyna Piechocka
Justyna Piechocka, dietetyk 5 lat temu 29
Przepuklina rozworu przełykowego – dieta pomoże?

Od kilku tygodni mam dziwne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Pani doktor wysłała mnie na gastroskopie i powiedziała, ze podejrzewa przepuklinę roztworu przełykowego. Wspomniała, że w tym przypadku kluczowa będzie zmiana diety. Jak mam się odżywiać, czego unikać?

Tak, to prawda, chorobę tą leczy się głównie objawowo, większości chorych ulgę przynosi zmiana diety oraz normalizacja masy ciała. Zacznijmy jednak od tego czym jest przepuklina roztworu przełykowego. Jest to nic innego jak „wśliźnięcie” się części żołądka w strefę przełyku przez otwór przełykowy przepony.
Rozróżniamy 2 rodzaje tego typu przepuklin:

wślizgową – za przeponę przemieszcza się tylko wpust żołądka i  jego sąsiadująca część

okołoprzełykową – za przeponę wchodzą także inne elementy żołądka – dno i krzywizna


Przyczyny powstania przepukliny rozworu przełykowego

Uważa się, że wywołanie tej dolegliwości może być bardzo różne. Do najczęściej wspominanych należy wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Ma to miejsce podczas dźwigania ciężkich przedmiotów, ciężki uraz brzucha, uporczywego kaszlu i kichania, zaparć, a także w czasie ciąży i porodu. Narażeni na jej wystąpienie są otyli, palacze, a także osoby przebywające w permanentnym stresie. Choroba ta może być również wrodzona.


Sposoby rozpoznania choroby

Do objawów przepukliny rozworu przełykowego zaliczyć możemy:

- ból w nadbrzuszu i okolicach mostka

- zgaga i odbijanie

- suchość w ustach

- duszność

- chrypkę

- nieprzyjemny zapach z ust

- trudności w połykaniu

 

Aby wykluczyć inne choroby, które charakteryzują się podobnymi objawami nie obędzie się niestety bez gastroskopii lub badania rentgenowskiego z kontrastem. Dzięki  tym badaniom rozpoznamy również rodzaj i rozmiar przepukliny.


Dieta dla osób cierpiących na przepuklinę roztworu przełykowego

Po rozpoznaniu choroby lekarz może zadecydować o zastosowaniu preparatówhamujących wydzielanie soku żołądkowego. W zaawansowanej chorobie wykonuje się zabiegi operacyjne. W przypadku przepukliny rozworu przełykowego dieta jest jednak podstawowym lekiem. Pamiętać musimy o:

 • Podstawowym postępowaniem jest dążenie do prawidłowej masy ciała. Leczenie otyłości bardzo często prowadzi do całkowitej likwidacji objawów.

 • Leczenie zaparć  (unikanie jasnego pieczywa, cukrów prostych – słodyczy, cist, przyjmowanie odpowiedniej podaży płynów, ruch).

 • Unikanie obfitych posiłków – warto spożywać posiłki małe, a częste, spożywane w spokoju, bez pośpiechu. Optymalna ilość to 6 dziennie. Bardzo ważne jest, aby ostatni posiłek zjeść nie później niż 2 godziny przed snem.

 • Eliminacja produktów ciężkostrawnych i wzdymających tj. rośliny kapustne, strączkowe, potrawy smażone.

 • Absolutne unikanie napojów alkoholowych oraz tych zawierających kofeinę (kawa, herbata, kakao, coca - cola)


Wystąpienie jakichkolwiek objawów przepukliny roztworu przełykowego powinno być konsultowane z lekarzem, leczenie nie może odbywać się „na własną rękę”.

Każdy jest inny, dlatego dieta szyta na miarę to gwarancja sukcesu. Ułożymy zbilansowany jadłospis nawet dla wymagających. Lubisz makaron? Proszę bardzo - uwzględnimy go w Twojej diecie. Schudniesz skutecznie, zdrowo i przede wszystkim smacznie.

ZOBACZ PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS NA TYDZIEŃ >

Ocena artykułu: 4.66 (74 głosów):

Oceń:

Zaproponuj temat na artykuł. Chcesz przeczytać artykuł na temat, o którym jeszcze nie pisaliśmy? Koniecznie napisz o nim do nas, korzystając z zakładki Kontakt.

Autor artykułu: Justyna Piechocka

Zobacz również

Komentarze

 • magwiz

  magwiz

  31 stycznia 2015, 20:27

  Coś o tym wiem :(

 • LadyZgaga1990

  LadyZgaga1990

  5 czerwca 2013, 17:18

  interesujący artykuł

 • anuszka1981

  anuszka1981

  10 maja 2013, 08:56

  ciekawe i niepokojące...

 • elzbieta.koluszki

  elzbieta.koluszki

  7 maja 2013, 14:02

  ciekawe

 • Aria.

  Aria.

  1 kwietnia 2013, 16:15

  Interesujący artykuł:)

 • grubasek266

  grubasek266

  10 lutego 2013, 13:42

  ciekawe

 • natalia1211

  natalia1211

  30 stycznia 2013, 15:05

  ciekawe

 • passoasecret

  passoasecret

  19 sierpnia 2012, 16:58

  nieciekawe ....

 • Enieledam84

  Enieledam84

  12 sierpnia 2012, 07:54

  ciekawy art.

 • milencia87

  milencia87

  10 czerwca 2012, 12:45

  objawy są niespecyficzne, dlatego trzeba je różnicować z innymi schorzeniami

Zasady dodawania komentarzy

1. Komentarz powienien zawierać informacje odnoszące się w bezpośredni sposób do treści komentowanego podmiotu wypowiedzi.

2. W przypadku uzasadnionego zgłoszenia komentarza do moderacji, zostanie on usunięty wraz z przyznanymi w ramach Vita-Aktywności punktami.

3. Po 3 krotnym złamaniu zasad komentowania użytkownik zostaje zablokowany, co uniemożliwia jemu dodawanie jakichkolwiek komentarzy w serwisie.

4. Kopiowanie komentarzy znajdujących się już w serwisie równoważne jest z naruszeniem punktu 4 zasad dodawania komentarzy.