Jak wzmocnić żyły?

Emilia Gnybek-Ciosek
Emilia Gnybek-Ciosek, dietetyk 6 lat temu 9
żyły dieta

"Mam problem z kruchością naczyń. Zauważam na nogach czerwone "pajączki". Chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób można wzmacniać żyły, a tym samym uchronić się przed ich chorobami?"

Wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych jest zwłaszcza istotne w przypadku chorób zakrzepowych żył. Także w przypadku żylaków, które to sprzyjają powstawaniu skrzepów. Zakrzepica żył, zwłaszcza głębokich jest bardzo niebezpieczna, gdyż istnieje zagrożenie, iż skrzep ów oderwie się i powędruje wraz z krwią do płuc.

Celem wzmocnienia ścian naczyń jest zapobiegnięcie zastoinom mikrokrążenia oraz wysiękom osocza, co pozwala uchronić się przed obrzękami nóg. Istotne jest także zapobieganie stanom zapalnym oraz nadmiernej krzepliwości krwi. Istnieje wiele substancji, które działają w sposób ochronny na żyły. Do najważniejszych należy escyna, która może być pozyskiwana z nasion kasztanowca. Działa ona na żyły w następujący sposób:


 • hamuje działanie enzymów rozkładających substancje budulcowe naczyń,
 • uszczelnia naczynia i zwiększa odporność naczyń na pękanie,
 • ma działanie przeciwzapalne i przeciwkrzepliwe,
 • zwiększa napięcie żylne.

Jest ona wykorzystywana głównie w preparatach stosowanych przy żylakach podudzi. Związkiem o podobnym do niej w działaniu jednak stosowanym przy guzkach krwawniczych odbytu jest eskulina. Jest otrzymywana z kory kasztanowca.

Kolejnymi ważnymi związkami, które wpływają na kondycję żył są flawonoidy. Mają one działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Wykazują także takie właściwości jak:


 • działanie rozkurczające na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych,
 • działanie moczopędne, które sprzyja zmniejszeniu się ciśnienia krwi,
 • zapobieganie agregacji (sklejaniu się) płytek krwi oraz krwinek czerwonych.

Dodatkowo flawonoidy podobnie jak witamina C to silne przeciwutleniacze, które dzięki eliminacji wolnych rodników zmniejszają ryzyko wystąpienia m.in. miażdżycy oraz zapalenia żył. Związki te można znaleźć w warzywach, owocach.

Bioflawonoidem istotnym dla żył jest rutyna, która przeciwdziała kruchości i pękaniu naczyń. Zapobiega ona także przesiękom i krwawieniom. Dzięki swojemu działaniu antyoksydacyjnemu ochrania witaminę C. Wzmacnia naczynia krwionośne, hamuje działanie enzymów rozkładających śródbłonek naczyń.

Rutyna zwiększa zdolność płytek krwi do zmiany kształtu, co pozwala im lepiej przeciskać się przez kapilary. Tym samym wpływa na lepszy przepływ krwi, zmniejszenie ryzyka uszkodzeń, a także lepszą dostawę substancji odżywczych i tlenu do tkanek. Rutynę można znaleźć w gryce, aronii oraz ziołach takich jak dziurawiec, bez czarny, mięta.

Działanie przeciwzakrzepowe, obniżające ciśnienie krwi, zwiększające poziom dobrego cholesterolu oraz obniżające złego, zmniejszające ryzyko pojawiania się zatorów w naczyniach krwionośnych mają kwasy tłuszczowe z rodziny omeg – 3. Występują one w największych ilościach w rybach tłustych, ale także w orzechach. Produkty te wykazują więc działanie przeciwzapalne. Orzechy poza tym zawierają aminokwas argininę, która jest niezbędna do wytwarzania tlenku azotu biorącego udział w rozkurczu naczyń krwionośnych. Pozwala to na lepszy przepływ krwi. Ich korzystny wpływ na żyły może więc wynikać zarówno z zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak i argininy czy antyoksydantów.

Aby więc wzmocnić swoje żyły warto sięgać po paprykę, pietruszkę, owoce cytrusowe, kaszę gryczaną, a także tłuste ryby i orzechy. Przede wszystkim zaś należy pamiętać, że to różnorodna dieta sprzyja zdrowiu całego organizmu.

Zdjęcie pochodzi z flickr.com

Każdy jest inny, dlatego dieta szyta na miarę to gwarancja sukcesu. Ułożymy zbilansowany jadłospis nawet dla wymagających. Lubisz makaron? Proszę bardzo - uwzględnimy go w Twojej diecie. Schudniesz skutecznie, zdrowo i przede wszystkim smacznie.

ZOBACZ PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS NA TYDZIEŃ >

Ocena artykułu: 4.55 (177 głosów):

Oceń:

Zaproponuj temat na artykuł. Chcesz przeczytać artykuł na temat, o którym jeszcze nie pisaliśmy? Koniecznie napisz o nim do nas, korzystając z zakładki Kontakt.

Zobacz również

Komentarze

 • LadyZgaga1990

  LadyZgaga1990

  5 czerwca 2013, 16:39

  interesujący artykuł

 • elzbieta.koluszki

  elzbieta.koluszki

  24 kwietnia 2013, 08:29

  ciekawe

 • Aria.

  Aria.

  1 kwietnia 2013, 16:34

  Interesujący artykuł:)

 • grubasek266

  grubasek266

  4 marca 2013, 09:37

  ciekawe

 • marwitt

  marwitt

  12 grudnia 2012, 08:38

  Dziękuję za artykuł.....

 • marchewa222

  marchewa222

  27 listopada 2012, 21:28

  ciekawe

 • Katrinaa

  Katrinaa

  24 października 2012, 20:28

  Interesujace

 • Enieledam84

  Enieledam84

  14 sierpnia 2012, 08:16

  wartościowy art.

 • Julia551

  Julia551

  28 czerwca 2012, 12:55

  przydatne

 • milencia87

  milencia87

  4 czerwca 2012, 21:06

  trzeba dbać o nogi

Zasady dodawania komentarzy

1. Komentarz powienien zawierać informacje odnoszące się w bezpośredni sposób do treści komentowanego podmiotu wypowiedzi.

2. W przypadku uzasadnionego zgłoszenia komentarza do moderacji, zostanie on usunięty wraz z przyznanymi w ramach Vita-Aktywności punktami.

3. Po 3 krotnym złamaniu zasad komentowania użytkownik zostaje zablokowany, co uniemożliwia jemu dodawanie jakichkolwiek komentarzy w serwisie.

4. Kopiowanie komentarzy znajdujących się już w serwisie równoważne jest z naruszeniem punktu 4 zasad dodawania komentarzy.