Zadbaj o wzrok!

26 września 2008, Komentarzy: 111 4.824.824.824.824.82
Karolina Urbaniak

Większość z nas spędza bardzo dużo czasu przed komputerem. To wpływa nie tylko na dolegliwości ze strony układu ruchu, ale także cierpi na tym nasz wzrok. Z tego też względu wielu z nas uskarża się na łzawienie, pieczenie czy też pogorszenie wzroku. Aby jednak temu zapobiec należy regularnie ćwiczyć wzrok.

Mięśnie gałki ocznej, tak samo jak każde inne mięśnie naszego ciała, aby funkcjonować prawidłowo wymagają systematycznego treningu. W innym wypadku nasze oczy narażone są na różne dolegliwości. Jednym z nich jest tzw. syndrom suchego oka. Jest to dolegliwość, której objawy to m. in.:

  • suchość w oczach
  • przekrwienie oczu
  • rozmywanie obrazu
  • bóle oczu
  • nieprawidłowy kontrast widzenia
  • podwójne widzenie

  • Inną dolegliwością typowo związaną z pracą przy komputerze jest tzw. Syndrom Widzenia Komputerowego (Computer Vision Syndrome). Tutaj ujawniają się objawy "suchego oka", ale dodatkowo mogą pojawiać się także dolegliwości ze strony układu mięśniowego, tj. bóle szyi, karku i pleców.

    Główną przyczyną tego zjawiska jest to, że przy komputerze oczy wysuszają się szybciej, bo mrugamy znacznie rzadziej. Oprócz tego syndrom ten jest pogłębiany w wyniku niszczącego działania klimatyzowanego powietrza. Pomieszczenia klimatyzowane bardzo często także nie są wietrzone, przez co powietrze w takim biurze jest mocno zanieczyszczone, co niekorzystnie wpływa na nasz wzrok.

    Warto zatem zadbać o jeden z najważniejszych naszych zmysłów, tj. zmysł wzroku. To, dzięki niemu możemy obserwować piękno otaczającego świata, uczyć się oraz pracować. Dlatego już od dzisiaj zacznij dbać o swoje oczy.

    W pierwszej kolejności zadbaj o właściwe ustawienie monitora, przy którym pracujesz. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że monitor powinien być :

    1. Delikatnie pochylony do tyłu.
    2. Ustawiony tak, aby kierowany na wprost wzrok padał 2 – 5 cm powyżej górnej krawędzi, czyli patrząc na monitor wzrok powinniśmy lekko kierować w dół (patrzenie na wprost lub do góry – męczy oczy).
    3. Ustawiony na wprost, nie z boku ciała, w odległości większej niż 45 cm.

    Oprócz prawidłowego ustawienia monitora zadbaj o to, aby raz na godzinę zrobić sobie przerwę od pracy i przeprowadzić kilkuminutowy trening oczu. Przykładowe ćwiczenia relaksujące wzrok:

    • zakryj oczy delikatnie dłońmi i pomyśl o czymś przyjemnym, możesz także posłuchać relaksującej muzyki,
    • rozciągnij grzbiet, wyciągając mocno ręce do góry, następnie pochylając się do jednego boku, a potem do drugiego,
    • rozruszaj gałki oczne – najpierw spójrz na swoją dłoń, po czym spójrz na drzewo lub budynek znajdujący się w oddali za oknem biura,
    • zwiększ pole widzenia – najpierw spójrz mocno w prawo, potem w lewo, następnie do góry i do dołu, obracaj oczami w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a potem w drugą stronę – nie poruszając przy tym głową.

    Jeśli nie masz czasu na krótki trening, nie zapominaj mrugać oczami. To najbardziej naturalne dla nas ćwiczenie i przynosi odprężenie oczom. Pobudza wydzielanie łez, dzięki temu natomiast nawilża o oczyszcza gałkę oczną.

    Poza tym, jeśli czujesz, że twój wzrok jest zmęczony, zaciśnij mocno oczy i przy tym napnij wszystkie mięśnie twarzy. Po chwili rozluźnij najpierw twarz, a potem otwórz oczy. Takie ćwiczenia kilkakrotnie powtórzone pozwoli się zrelaksować naszym oczom a także mięśniom twarzy.

    Poza tym, jeśli suchość oka jest bardzo dokuczliwa, możesz (jeśli lekarz zezwoli), zastosować tzw. sztuczne łzy. One nawilżą oczy oraz uchronią je przed wysychaniem.




    Ocena artykułu: 4.82 / 5 Głosów: 74

    Twoja ocena:





    Zasady dodawania komentarzy

    1. Komentarz powienien zawierać informacje odnoszące się w bezpośredni sposób do treści artykułu.

    2. W przypadku uzasadnionego zgłoszenia komentarza do moderacji, zostanie on usunięty wraz z przyznanymi w ramach Vita-Aktywności punktami.

    3. Po 3 krotnym złamaniu zasad komentowania użytkownik zostaje zablokowany, co uniemożliwia jemu dodawanie jakichkolwiek komentarzy w serwisie.

    4. Kopiowanie komentarzy znajdujących się już w serwisie równoważne jest z naruszeniem punktu 4 zasad dodawania komentarzy.
    Dodaj komentarz
    552304
    tigresse, 10 listopada 2008, 15:45
    :)warto pamiętać :)
    816887
    mbrzozowska45, 8 listopada 2008, 13:01
    Jak szybko można stracić wzrok!!Czterdziestka to ten czas kiedy zaczyna brakować rąk aby odsunąć tekst od oczu i jeszcze prawidłowo odczytać tekst. Czas pierwszych okularków no i warto zacząć ćwiczenia i zadbać o wzrok.Koniecznie wizyta u okulisty, żadnych okularków z bazarków i supermarketów!!!!!!
    0
    kiti123 / 62.21.8.244, 7 listopada 2008, 20:38
    To fakt:)Oczy też trzeba ćwiczyć...
    291528
    ivetka39, 6 listopada 2008, 09:43
    wzrok i komputerWiem coś o tym przez 8 godzin dzieniie musze patrzył w ekran komputera i cierpię bolą mnie oczy sa pczesto przekkrwione aja wydeptuje ciągle dróżkę do okulisty ponowe chroniące oczy specyfiki
    668589
    jbklima, 3 listopada 2008, 11:37
    jak ważny jest wzrok..uświadamiamy sobie gdy musimy nosić okulary..na stałe.
    710992
    olenaa, 1 listopada 2008, 18:36
    :)))Kupiłam sobie okulary z antyrefleksem i jest lepiej.Nie bolą tak oczy jak się człowiek dłużej zasiedzi.
    804579
    goldzia17, 30 października 2008, 17:32
    :)Bardzo ciekawy artykuł warto przeczytać
    724400
    epcia79, 29 października 2008, 08:20
    ...Dać trzeba, ale jakoś nie mogę się przyzwyczaić od dwóch lat do chodzenia w okularach, i zazwyczaj lądują w torebce....
    0
    DoniuSsia / 77.113.150.65, 27 października 2008, 22:19
    ,dobrze wiedziec
    509745
    gelbkajka, 17 października 2008, 09:49
    No niestetyo wzrok trzeba dbac. Jak zle widzimy mrozymy oczy i dodatkowo robia sie zmarchy :(