Jogging

7 maja 2007, Komentarzy: 161 4.784.784.784.784.78
Karolina Urbaniak

Jogging to dyscyplina, która od zawsze jest modna. Każdy może ją uprawiać niezależnie od stanu portfela, miejsca zamieszkania, wieku i płci. Korzyści zdrowotne płynące z systematycznego biegania są niezliczone, dlatego ten rodzaj treningu prawdopodobnie nigdy nie odejdzie w zapomnienie.

Bieganie to jedna z najskuteczniejszych broni przeciwko nadwadze. Taki trening to pożeracz kalorii i dużych ilości tkanki tłuszczowej. Oprócz tego bieganie chroni nas przed stanami przygnębienia, bo to niesamowity zastrzyk pozytywnej energii. Systematyczny jogging to także usprawnienie naszego układu krążenia, oddechowego i oczywiście całego aparatu ruchu. Między innymi poprawia gęstość kości i siłę mięśniową.

Początki z joggingiem

Jeżeli twoja kondycja jest w kiepskiej formie lub nigdy nie uprawiałaś biegania zacznij bardzo powoli. Możesz przeplatać trucht spacerem, ale cały czas bądź w ruchu. Zaplanuj na tą dyscyplinę chociaż jeden dzień w tygodniu, np. sobotę. Ustal, że właśnie ten dzień przeznaczysz na bieganie. Nie przestawiaj ani dnia, ani zaplanowanej godziny, gdyż takie przestawianie niestety rozleniwia i w końcu zaprzestajemy ćwiczeń. Stawiaj sobie osiągalne cele, lepiej docierać do nich małymi kroczkami niż w ogóle ich nie osiągnąć. Dzięki temu twoja motywacja nie spadnie tak szybko. A więc pokonuj każdego dnia większą odległość, ale tak, aby to nie wpłynęło na zniechęcenie, bo najważniejsza jest radość, jaką czerpiemy z wysiłku.

Wybierz miejsce w twojej miejscowości, gdzie swobodnie będziesz mogła biegać np. okolice jeziora, park czy też pobliski lasek. W takich miejscach biega się dużo lepiej niż na terenach typowo miejskich. Po pierwsze nasze stawy nie cierpią tak, jak to się dzieje, gdy biegasz po twardym podłożu tj. chodniku, czy drogach, a po drugie większa ilość zieleni to często zdrowsze powietrze.


Każda sesja treningowa powinna rozpoczynać się od przynajmniej 10 minutowej rozgrzewkićwiczeń rozciągających mięśnie. Natomiast na zakończenie treningu polecam zwolnienie biegu lub krótki spacer oraz także ćwiczenia rozciągające, szczególnie mięśnie nóg.

Podczas biegu trzymaj tułów prosty, ramiona rozluźnij i swobodnie je wprowadź w ruch. Cały czas oddychaj rytmicznie, nigdy nie wstrzymuj oddechu.

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem uprawiania systematycznego joggingu, zaopatrzyć się w dobre buty sportowe. To niezwykle ważne, gdyż sport ten naraża nasze stawy (szczególnie kolanowe) na obciążenia. Takie buty powinny amortyzować wstrząsy i być dostosowane do biegania.

Systematyczne bieganie poprawia nie tylko naszą sylwetkę i pracę wspomnianych wyżej układów. Ten sport ma świetny wpływ także na naszą urodę. Skóra jest lepiej ukrwiona i dotleniona, wygładza się i wyraźnie poprawia się jej stan. Systematyczne bieganie sprawia, że piękniejemy w naturalny sposób, a cały nasz organizm jest pobudzony i zdrowszy.




Ocena artykułu: 4.78 / 5 Głosów: 141

Twoja ocena:





Zasady dodawania komentarzy

1. Komentarz powienien zawierać informacje odnoszące się w bezpośredni sposób do treści artykułu.

2. W przypadku uzasadnionego zgłoszenia komentarza do moderacji, zostanie on usunięty wraz z przyznanymi w ramach Vita-Aktywności punktami.

3. Po 3 krotnym złamaniu zasad komentowania użytkownik zostaje zablokowany, co uniemożliwia jemu dodawanie jakichkolwiek komentarzy w serwisie.

4. Kopiowanie komentarzy znajdujących się już w serwisie równoważne jest z naruszeniem punktu 4 zasad dodawania komentarzy.
Dodaj komentarz
1026345
MahaKali, 18 lutego 2012, 18:45
Dawno temu biegałąm 6 dni w tygodniu kilka kilometrów. Obecnie kondycja nie ta, ale chyba znowu zacznę - wówczas wspaniale się czułam :)
1043439
dwagrosze, 13 lutego 2012, 13:32
Świetny artykuł. Polecam bieganie :)
1224471
dyniaa89, 6 lutego 2012, 14:22
ciekawy artykuł ;)
1023636
joannnnna, 5 lutego 2012, 10:47
ja na razie zaczelam od orbiego... ale tak sobie planuje ze na wiosne sprobuje tradycyjnej formy biegania i joggingu,,,, na razie przygotowuje cialo na ten wysilek orbitrekujac w zaciszu domowym
1438261
HotBlood, 4 lutego 2012, 19:06
coś pięknego poranny jogging na wiosnę
1453011
fitskinnybitch, 1 lutego 2012, 13:28
Ciekawy artykuł;) Na pewno zacznę biegać, gdy tylko zrobi się cieplej;)
1080319
vvanilia, 27 grudnia 2011, 20:39
Bieganie naprawdę spala tłuszczyk, moja kolezanka biegajac przez rok schudla 30 kg
1096432
sybilla82, 2 grudnia 2011, 10:41
modne czy modne?;)bo ja wiem...zaduszka i kiepska kondycja i clzowiek nie daje rady:)spacerki trzeba zaczac moze od spaceru i coraz szybciej i szybciej az zaczac biegac:)
1221631
Desdemone, 27 listopada 2011, 16:24
fajny artykuł...
1103779
Chicitaa, 24 października 2011, 19:31
:)O tak jogging z rana to jest to!!! Swietny sposob na sylwetke a do tego człowiek cudownie sie czuje po takim porannym trening, daje mnostwo energii na cały dzien i jestesmy szczesliwi. Niestety teraz juz za chlodno na biegi ale w lato napewno wroce do tej formy ruchu.