Sauna - sposób na zdrowie i urodę
12 listopada 2006, Komentarzy: 214



Karolina Urbaniak
Finowie, którzy nie wyobrażają sobie życia bez sauny, twierdzą że oczyszcza ona ciało i umysł ze wszystkiego tego, co złe. Pozytywnie wpływa na zdrowie i urodę a także przeciwdziała starzeniu się organizmu.
Dobroczynny wpływ sauny wynika z połączenia zabiegu przegrzania ciała przy zastosowaniu gorącego, suchego powietrza z okresowym oddziaływaniem dużej wilgotności, po którym następuje zabieg ochładzania.
Po pierwsze zdrowie…
Ciepło wytworzone w saunie wpływa głównie na układ krążenia. W wyniku jego działania następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a czynność serca ulega przyspieszeniu. Występuje lepsze ukrwienie całego organizmu i aktywizowanie go do pracy. Całe ciało staje się rozluźnione i dotlenione. Pobudzony zostaje także układ hormonalny (wydzielane są endorfiny, dzięki czemu czujemy się odprężeni) oraz układ odpornościowy. Regularne korzystanie z sauny powoduje zwiększenie odporności organizmu na czynniki chorobotwórcze. Jesteśmy mniej podatni na infekcje i nasz organizm z nimi lepiej walczy. Kąpiel w saunie pobudza przemianę materii, a więc może doskonale pomóc w procesie odchudzania. Dzięki niej nasze mięśnie się szybciej regenerują, a skutki przetrenowania są mniej bolesne. Daje świetne możliwości zrelaksowania organizmu, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Poprawia jakość snu oraz niweluje skutki stresu.
Po drugie uroda…
W saunie skóra jest rozgrzana do temperatury ok. 40 stopni Celsjusza, dzięki temu wydzielany jest pot, który jest obroną organizmu przed przegrzaniem się. Wraz z potem z organizmu wydalane są toksyny i wszelkie zanieczyszczenia skóry. Gruczoły łojowe w wyniku ciepła zostają odblokowane, dzięki temu pozbywamy się nadmiaru sebum. W składzie potu również znajduje się sól, której w codziennej diecie stosujemy zbyt dużo. Odkłada się ona w tkankach i może być przyczyną wielu chorób. Dzięki poceniu się tracimy duże jej ilości. Ciepło wpływa także na lepsze ukrwienie tkanek, a co za tym idzie dotlenienie skóry. Po sesji w saunie skóra staje się oczyszczona, lepiej ukrwiona i gładsza.
Podczas kąpieli w saunie tracimy ok. 0,5-1,5 litra płynów, dlatego bardzo ważne jest uzupełnienie ich po sesji, najlepiej wodą mineralną lub naturalnymi sokami. Pamiętajmy też o kremie i balsamie do ciała. Po saunie, skóra lepiej przyjmuje wszelkie kosmetyki. Jednak ważne jest, aby były one naturalne i przebadane dermatologicznie.
Sauna jest miejscem specyficznym, w którym powinniśmy przestrzegać pewnych reguł. Najważniejsze z nich to :
- do sauny wchodzimy nago, jeżeli jednak nie ma takiej możliwości to okryci ręcznikiem,
- przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć a później wytrzeć ciało do sucha,
- podczas sesji zachowujemy się cicho, nie rozmawiamy,
- dla podniesienia wilgotności możemy polać wodą kamienie, ale po uprzedniej zgodzie innych użytkowników.
- przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć a później wytrzeć ciało do sucha,
Sauna ma wiele typów, ale do najczęściej spotykanych należą:
- sauna sucha – temperatura 90-110°C, natomiast wilgotność 5-10%, najlepsza dla hartowania organizmu,
- sauna mokra– temperatura 75-90°C, przy wilgotności 20-35%, oczyszcza skórę łojotokową,
- sauna parowa – temperatura 45-65°C, przy wilgotności 40-65%, najbardziej łagodna dla organizmu.
Teraz, kiedy zima zbliża się wielkimi krokami, warto skorzystać z sauny. Zahartuje nasz organizm oraz umożliwi wygrzanie ciała. Pozwoli się zrelaksować i przyniesie ulgę po całodniowym stresie.
Zobacz także:
» Dietetyka - Jesienna chandra » Dietetyka - Zioła – potęga natury » Dietetyka - W zwykłej wodzie – magiczna siłaZasady dodawania komentarzy
1. Komentarz powienien zawierać informacje odnoszące się w bezpośredni sposób do treści artykułu.
2. W przypadku uzasadnionego zgłoszenia komentarza do moderacji, zostanie on usunięty wraz z przyznanymi w ramach Vita-Aktywności punktami.
3. Po 3 krotnym złamaniu zasad komentowania użytkownik zostaje zablokowany, co uniemożliwia jemu dodawanie jakichkolwiek komentarzy w serwisie.
4. Kopiowanie komentarzy znajdujących się już w serwisie równoważne jest z naruszeniem punktu 4 zasad dodawania komentarzy.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



