Pomelo - cytrus gigant

Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska, dietetyk 4 lata temu 142
Pomelo - cytrus gigant

Bardzo lubię pomelo. Teraz, kiedy jest na nie sezon, zajadam się nim bez opamiętania. Chciałabym się dowiedzieć jakie wartości odżywcze i jaki wpływ ma na zdrowie ten owoc.

Pomelo jest największym owocem z rodziny cytrusów. Niektóre okazy mają nawet średnicę dochodzącą do 25 cm i ważą ponad 2 kg. Owoce można bardzo długo przechowywać (nawet do 4 miesięcy), najlepiej trzymać je w lodówce, chociaż nie jest to wymagane.  Zbyt długo przechowywane owoce zaczynają jednak wysychać i tracić na swojej objętości. Ciężar owocu jest zatem oznaką jego świeżości.

Chociaż pomelo z wyglądu przypomina grejpfruta, to jest odmianą pomarańczy olbrzymiej. Ma zielonkawo-żółte owoce, które podzielone są podobnie jak w przypadku pomarańczy czy innych cytrusów, na segmenty. W smaku pomelo przypomina grejpfruta, jest jednak od niego mniej gorzki i mniej soczysty. Okrywa go gruba (nawet 5-centymetrowa)  skórka.

Owoc ten pochodzi z Malezji, a pierwsze wzmianki o nim można znaleźć już w literaturze z I w.p.n.e. Europejczycy odkryli pomelo w 1187 r. w Palestynie. Obecnie pomelo uprawiane jest głównie w Indiach, Chinach, Tajlandii i na Malajach.

 

Wartość odżywcza pomelo

Poniższa tabela przedstawia wartość odżywczą pomelo i jej porównanie z wartością odżywczą pomarańczy. Jak widać są one bardzo podobne.

 

Wartość odżywcza

Pomelo (100 g)

Pomarańcza (100 g)

Energia

44 kcal

50 kcal

Białko

0,8 g

0,9 g

Tłuszcz

0,3 g

0,2 g

Węglowodany

9,6 g

11,3 g

Błonnik pokarmowy

1 g

1,9 g

Witamina C

44,8 mg

49 mg

 

Wartość zdrowotna pomelo

Jak wszystkie owoce cytrusowe, pomelo jest źródłem witamin, zwłaszcza witaminy C. Dzięki temu owoc ten wzmacnia odporność organizmu i można go wykorzystać w walce z infekcjami i przeziębieniem. Witamina C działa także uelastyczniająco na ściany tętnic.

 

Pomelo bogate jest także w przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki i opóźniają proces starzenia. Gruba mięsista otoczka owocu jest źródłem bioflawonoidów – silnych antyoksydantów, które mają także zdolność hamowania rozwoju komórek nowotworowych. Co prawda jedząc owoc pozbywamy się tej otoczki, ale już podczas wyciskania soku powinniśmy ją zostawić.

 

Sok wyciśnięty z pomelo jest kwaśny, jednak wykazuje właściwości zasadowe. Z tego też względu poleca się go osobom, którym dokucza zgaga i tym, u których w diecie przeważają produkty mięsne (zakwaszają one organizm).

 

Z kolei pektyny zawarte w pomelo zmniejszają tempo odkładania się lipidów i cholesterolu w tętnicach. W ten sposób hamują rozwój miażdżycy i chronią serce.

 

Pomelo sprzyja także w walce ze zbędnymi kilogramami. Zawarte w owocu enzymy ograniczają wchłanianie skrobi z pożywienia i dodatkowo obniżają poziom cukru we krwi. Są to więc idealne owoce dla cukrzyków.

 

Odkryto także, że pomelo wykazuje właściwości antydepresyjne i pobudzające. Warto więc sięgać po ten owoc, kiedy jesteśmy przygnębieni i smutni. Właściwości te wykorzystuje się także w aromaterapii i kosmetyce, produkując np. specjalne mydła zawierające wyciągi z pomelo.

 

Ciekawostka: Co było pierwsze – grejpfrut czy pomelo?

W XVII wieku brytyjski kapitan statku Kompanii Wschodnioindyjskiej na wyspach Polinezji zabrał na pokład owoce pomelo i przywiózł je na Barbados. Tam zostały posadzone. Po kilku latach botanicy skrzyżowali owoce pomelo ze słodką pomarańczą i w ten sposób powstał grejpfrut.

Każdy jest inny, dlatego dieta szyta na miarę to gwarancja sukcesu. Ułożymy zbilansowany jadłospis nawet dla wymagających. Lubisz makaron? Proszę bardzo - uwzględnimy go w Twojej diecie. Schudniesz skutecznie, zdrowo i przede wszystkim smacznie.

ZOBACZ PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS NA TYDZIEŃ >

Ocena artykułu: 4.84 (43 głosów):

Oceń:

Zaproponuj temat na artykuł. Chcesz przeczytać artykuł na temat, o którym jeszcze nie pisaliśmy? Koniecznie napisz o nim do nas, korzystając z zakładki Kontakt.

Zobacz również

Komentarze

 • magwiz

  magwiz

  10 lutego 2015, 23:38

  Pycha słodycz!

 • wiolcia86.rybnik

  wiolcia86.rybnik

  5 października 2013, 19:41

  Lubie

 • Staphylococcus

  Staphylococcus

  7 kwietnia 2013, 07:18

  Mój ulubiony owoc

 • SexyKitty

  SexyKitty

  6 kwietnia 2013, 12:13

  Ciekawy artykuł :)

 • Aria.

  Aria.

  1 kwietnia 2013, 16:01

  Interesujący artykuł:)

 • elzbieta.koluszki

  elzbieta.koluszki

  23 lutego 2013, 21:47

  bardzo dobre

 • grubasek266

  grubasek266

  5 lutego 2013, 11:45

  ciekawe

 • natalia1211

  natalia1211

  28 stycznia 2013, 17:44

  bardzo lubie pomelo

 • krasnal92

  krasnal92

  23 stycznia 2013, 00:18

  Uwielbiam, ale niestety nie mogę jesc:(

 • motiviann

  motiviann

  21 stycznia 2013, 12:25

  pomelo w wersji dojrzałej lub nardzo dojrzałęj jest nieco suche ;/

Zasady dodawania komentarzy

1. Komentarz powienien zawierać informacje odnoszące się w bezpośredni sposób do treści komentowanego podmiotu wypowiedzi.

2. W przypadku uzasadnionego zgłoszenia komentarza do moderacji, zostanie on usunięty wraz z przyznanymi w ramach Vita-Aktywności punktami.

3. Po 3 krotnym złamaniu zasad komentowania użytkownik zostaje zablokowany, co uniemożliwia jemu dodawanie jakichkolwiek komentarzy w serwisie.

4. Kopiowanie komentarzy znajdujących się już w serwisie równoważne jest z naruszeniem punktu 4 zasad dodawania komentarzy.