Temat: len mielony -na co pomaga?

ania

1 września 2007, 08:38 (List #1)
dziewczynki pytanie jak w temacie. o co chodzi z tym lnem?? na co on pomaga???dziekuje za odpowiedz:)

unbreakable

Listów: 196

1 września 2007, 08:45 (List #2)
zależy jaki.
musisz sprawdzić na opakowaniu, który ma najwięcej błonnika i białka.
wszystkie "Smakowe" są gorsze od zwyklego, takiego w niebiesko-beżowym ubranku

i tak
len rozpuszczony wypity rano na pusty żołądek chroni go. szczególnie polecany tym, którzy mają lub miewają zapelenie błoby śluzowej żołądka (np. mój tata, od kilkunastu lat codziennie rano pije siemie lniane i ma święty spokój)

z racji tego, że ma sporo błonnika ułatwia wypróżnianie.

jest źródłem białka roślinnego.

ale co ja będę się rozpisywać.

wkleje coś.

"

Siemię lniane jest spożywane najczęściej po namoczeniu ziaren całych, lub rozgniecionych. Może to być również wywar, lub postać zmielona, jako dodatek do wielu rodzajów potraw. Praktycznie nie ma smaku, ewentualnie przy postaci zmielonej, jest to posmak delikatnie gorzkawy. Siemię jest spożywane nie tylko przez człowieka, ale także dodawane do karmy zwierzęcej, np. dla psów, aby przeciwdziałać zaparciom.

W układzie pokarmowym działa łagodząco przy bardzo wielu objawach, czasami nawet przy przeciwstawnych. Stosowane jest przy biegunkach lub zaparciach, a także zapobiegawczo, dla zapewnienia prawidłowej perystaltyki jelit. Szczególnie cenione przy wszelkich nieżytach i nadkwasotach, a nawet wrzodach.

Spożywane także w celu dostarczania organizmowi wielu cennych substancji, jak mikroelementy, oraz cholina, znajdująca się w lecytynie. Siemię posiada wysoką zawartość tych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które usuwają nadmiar tzw. złego cholesterolu z organizmu. Siemię jest również bogate w łatwo przyswajalne białka, a szczególnie w egzogenne. Ponadto jest wyjątkowo bogate w tzw. fitohormony, a przez to zalecane jako środek wspomagający w profilaktyce nowotworowej.

Siemię spożywane jest również w celu zwiększenia wilgotności śluzówki, stosowane przy suchym kaszlu, a także wspomagająco przez osoby forsownie używające swojego głosu (np. śpiewacy).

Prażone siemię lniane stosowane było, zwłaszcza w okresie postu, do okraszania ziemniaków.

Siemię lniane może być używane także jako odżywka do włosów ponieważ wydzielany przez nasiona śluz skutecznie nawilża suche i zniszczone włosy. Stosowany jest śluz oddzielony od nasion po zalaniu trzech łyżek stołowych nasion. Nanoszony jest na włosy po uprzednim ich umyciu, nastepnie spłukiwany."

dotinka1982

Miasto: Poznań

Listów: 3435

1 września 2007, 08:54 (List #3)
Hej! Zgadzam się z unbreakable ;-) ja piję siemię lniane zmielone i zalane gorącą wodą na wieczór... błonnik dzailą zbawiennie i rano siadam na kibelek bez problemu. A swoją drogą miałam wrzody żołądka i jak pije siemię lniane to nie mam zgagi ani innych dolegliwości....
Siemię lniane = samo zdrowie ;-)
Postanowienie noworoczne: Sudecka 100
Pasek wagi
Początkowa sylwetka Obecna sylwetka Mój cel

ania

1 września 2007, 09:56 (List #4)
dziekuje wam dziewczynki pieknie:)

1 września 2007, 10:22 (List #5)
a to trzeba pic prze jakis czas zeby byly efekty??? bo ja pilam trzy dni i nie pomoglo w wyproznianiu...czemu??? za krotko pilam??

Korsas

Miasto: Bielsko-Biała

Listów: 912

1 września 2007, 13:46 (List #6)
:D przeczytałam najpierw "leń" mielony :D haha.... No , len jest spoko, osobiście nie lubię tego mielonego zalewanego wodą... dlatego dosypuję go do wszystkiego. Np. rano do płatków śniadaniowych, do ubiadu itp. :) przynajmniej nie trzeba pić tych glutów :P :)
Pasek wagi
Początkowa sylwetka Obecna sylwetka Mój cel