Ćwiczysz? Jedz banany!

Justyna Piechocka
Justyna Piechocka, dietetyk 4 lata temu 110
Ćwiczysz? Jedz banany!

Od niedawna uprawiam sport. Chłopak poradził mi abym od czasu do czasu jako dodatek do posiłku przed treningiem zjadła banana. Czy owoce te rzeczywiście pomogą mi w budowie tkanki mięśniowej?

Nie tylko zdrowie

To, że banany są smaczne i wartościowe wiedzą wszyscy. Okazuje się jednak, że nie jest to koniec ich dobroczynnych właściwości.  Owoce te są bowiem idealną przekąską dla sportowców. Warto więc poznać powody dla których banan powinien zostać wprowadzony do codziennej diety.


O bananie słów kilka

Z ponad 300 istniejących gatunków bananowca uprawia się zaledwie 20. Głównymi producentami bananów są: Indie, Brazylia, Ekwador, Filipiny, Chiny, Kostaryka, Izrael. Owoc ten do Europy dotarł dopiero pod koniec XIX wieku, ciesząc się rosnącą w zawrotnym tempie popularnością. Aby zachować odpowiednią wartość zbiera się banany zielone, które w warunkach chłodniczych mogą zostać przetransportowane. Na miejscu trafiają do dojrzewalni, a następnie na półki sklepów.


Co kryje się w bananie?

Dla osób uprawiających sport owoce bananowca są swoistą skarbnicą nieocenionych składników.  Warto pamiętać, iż:


1.   Banany są doskonałym źródłem łatwoprzyswajalnych węglowodanów. Ich podaż jest znacznie większa niż w innych owocach i wynosi ok. 20 g w 100 g. Im banan bardziej dojrzały tym więcej w nim cukrów prostych, a jednocześnie mniej skrobi.

 

2.   Banany są doskonałym źródłem energii zapewniającym siłę do ćwiczeń, 100 g to prawie 100 kcal!

 

3.   Imponująca podaż potasu pozwala na zwiększenie koncentracji sportowca.  Badania przeprowadzone z udziałem uczniów brytyjskiej szkoły dowiodły, iż młodzież, która regularnie wprowadzała do diety banany uzyskała znacznie lepsze wyniki w czasie testów. Ponadto potas reguluje ciśnienie krwi i gospodarkę wodną organizmu, co jest szczególnie ważne w przypadku długotrwałego wysiłku.

 

4.   Jak na owoc banany zawierają bardzo dużo białka: 1,2 – 1,3  g w 100 g. Co ważne białko to składa się z podstawowych aminokwasów i dzięki temu doskonale nadaje się do budowy mięśni.

 

5.   Banany poprawiają humor! Jest to związane z zawartością witaminy B6, która ma wpływ na poziom glukozy we krwi, co wiąże się ściśle z naszym nastrojem. Witamina ta poprawia też odporność organizmu. Ponadto zawarty w owocu bananowca tryptofan jest prekursorem serotoniny, czyli hormonu „szczęścia”. Serotonina ma działanie antydepresyjne i odprężające.

 

6.   Badania wykazują, że błonnik zawarty w bananach obniża poziom cholesterolu i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca.


Dla każdej osoby uprawiającej sport banan powinien być bardzo ważnym składnikiem diety.  Można jeść go osobno lub jako dodatek do musli, kefirów, jogurtów. W odpowiedniej ilości, a szczególnie podczas treningów banany nie są groźne nawet dla osoby odchudzającej się.

Każdy jest inny, dlatego dieta szyta na miarę to gwarancja sukcesu. Ułożymy zbilansowany jadłospis nawet dla wymagających. Lubisz makaron? Proszę bardzo - uwzględnimy go w Twojej diecie. Schudniesz skutecznie, zdrowo i przede wszystkim smacznie.

ZOBACZ PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS NA TYDZIEŃ >

Ocena artykułu: 4.74 (42 głosów):

Oceń:

Zaproponuj temat na artykuł. Chcesz przeczytać artykuł na temat, o którym jeszcze nie pisaliśmy? Koniecznie napisz o nim do nas, korzystając z zakładki Kontakt.

Autor artykułu: Justyna Piechocka

Zobacz również

Komentarze

 • Julia1993

  Julia1993

  21 lipca 2015, 00:31

  MNIAM :)

 • anuszka1981

  anuszka1981

  10 maja 2013, 07:49

  od czasu do czasu pychota :)

 • elzbieta.koluszki

  elzbieta.koluszki

  28 kwietnia 2013, 07:40

  uwielbiam banany

 • Staphylococcus

  Staphylococcus

  7 kwietnia 2013, 08:17

  Jeden średni banan ma tyle kalorii co jedno jabłko (po obraniu waży ok 100g). Cukru dużo, ale myślę, że nawet raz dziennie nie zaszkodzi :P

 • Aria.

  Aria.

  1 kwietnia 2013, 16:10

  Interesujący artykuł:)

 • grubasek266

  grubasek266

  10 lutego 2013, 13:36

  ciekawe

 • natalia1211

  natalia1211

  29 stycznia 2013, 21:11

  a ja słyszałam, że tuczą

 • Marta.Smietana

  Marta.Smietana

  23 grudnia 2012, 12:31

  z umieram chętnie, sycą na długo

 • marchewa222

  marchewa222

  10 grudnia 2012, 16:32

  zawsze uwielbiałam banany

 • passoasecret

  passoasecret

  19 sierpnia 2012, 15:50

  nie można przesadzać

Zasady dodawania komentarzy

1. Komentarz powienien zawierać informacje odnoszące się w bezpośredni sposób do treści komentowanego podmiotu wypowiedzi.

2. W przypadku uzasadnionego zgłoszenia komentarza do moderacji, zostanie on usunięty wraz z przyznanymi w ramach Vita-Aktywności punktami.

3. Po 3 krotnym złamaniu zasad komentowania użytkownik zostaje zablokowany, co uniemożliwia jemu dodawanie jakichkolwiek komentarzy w serwisie.

4. Kopiowanie komentarzy znajdujących się już w serwisie równoważne jest z naruszeniem punktu 4 zasad dodawania komentarzy.