Ciekawostki: Stres a masa ciała

Emilia Gnybek-Ciosek
Emilia Gnybek-Ciosek, dietetyk 5 lat temu 121
Ciekawostki: Stres a masa ciała

Traumatyczne przeżycia jak wojna czy utrata bliskiej osoby wpływają raczej na brak chęci do jedzenia oraz zmniejszenie masy ciała.

Stres społeczny zaś związany z wystąpieniami publicznymi, zadaniami, testami według najnowszych badań działa wręcz odwrotnie – sprzyja wzrostowi masy ciała.

Badaniem wpływu stresu na nawyki żywieniowe zajęli się uczeni z Departments of Psychiatry and Biomedical Engineering at the University of Cincinnati College of Medicine. Przeprowadzili doświadczenie na szczurach narażonych na sytuację napięcia nerwowego równoważną codziennemu stresowi człowieka. Zwierzęta zostały podzielone na kolonie (4 samców, 2 samice). Ich zachowania w grupie były obserwowane i odnoszone do grupy kontrolnej. Obserwowano zachowania żywieniowe lidera kolonii oraz jego podwładnych. Zaobserwowano, iż samce zarządzające jadły częściej, a podległe zwierzęta rzadziej. U tych drugich też zaobserwowano większy wzrost tkanki tłuszczowej.

Wyniki badania nie są optymistyczne. Sugerują, że stres wpływa nie tylko na organizm w krótkim okresie czasu po jego wystąpieniu, ale również może powodować zmiany metaboliczne, co w dłuższej perspektywie czasu może przyczyniać się do otyłości. Jeśli na skutek stresu zaczynamy spożywać większe posiłki i rzadziej, niestety odbija się to na zwieszeniu tkanki tłuszczowej zwłaszcza w okolicach brzucha. Pamiętać zaś należy, ze tłuszcz brzuszny oraz stres są czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, problemów z układem immunologicznym oraz innymi zaburzeniami metabolicznymi.

Źródło: ScienceDaily

Każdy jest inny, dlatego dieta szyta na miarę to gwarancja sukcesu. Ułożymy zbilansowany jadłospis nawet dla wymagających. Lubisz makaron? Proszę bardzo - uwzględnimy go w Twojej diecie. Schudniesz skutecznie, zdrowo i przede wszystkim smacznie.

ZOBACZ PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS NA TYDZIEŃ >

Ocena artykułu: 4.47 (36 głosów):

Oceń:

Zaproponuj temat na artykuł. Chcesz przeczytać artykuł na temat, o którym jeszcze nie pisaliśmy? Koniecznie napisz o nim do nas, korzystając z zakładki Kontakt.

Zobacz również

Komentarze

 • wie58

  wie58

  14 kwietnia 2016, 15:10

  Ciekawe

 • magwiz

  magwiz

  31 stycznia 2015, 21:23

  To widać ja mam przewlekły stres społeczny, bo zajadam wszelkie stresy. choć fakt, że na przykład w dniu egzaminu nie jestem w stanie nic przełknąć... :(

 • Malinka38757

  Malinka38757

  14 października 2013, 13:30

  kawy nie pijam bo nie lubię

 • mariolka1960

  mariolka1960

  3 lipca 2013, 10:37

  interesujacy artykul

 • elzbieta.koluszki

  elzbieta.koluszki

  13 kwietnia 2013, 18:43

  interesujace

 • beataxd

  beataxd

  21 lutego 2013, 21:30

  aha

 • Septima

  Septima

  11 lutego 2013, 15:32

  sama prawda]

 • nigraja

  nigraja

  4 lutego 2013, 09:26

  ciekawe

 • nigraja

  nigraja

  29 stycznia 2013, 12:10

  ciekawe

 • natalia1211

  natalia1211

  8 stycznia 2013, 20:39

  fajny artykuł

Zasady dodawania komentarzy

1. Komentarz powienien zawierać informacje odnoszące się w bezpośredni sposób do treści komentowanego podmiotu wypowiedzi.

2. W przypadku uzasadnionego zgłoszenia komentarza do moderacji, zostanie on usunięty wraz z przyznanymi w ramach Vita-Aktywności punktami.

3. Po 3 krotnym złamaniu zasad komentowania użytkownik zostaje zablokowany, co uniemożliwia jemu dodawanie jakichkolwiek komentarzy w serwisie.

4. Kopiowanie komentarzy znajdujących się już w serwisie równoważne jest z naruszeniem punktu 4 zasad dodawania komentarzy.