Nadwaga? To mnie nie dotyczy!

Karolina Łąkowska
Karolina Łąkowska, dietetyk 10 lat temu 205
Nadwaga? To mnie nie dotyczy!

Osobom szczupłym wydaje się, że otyłość to problem, który ich nie dotyczy. Za kilka lat jednak nieprawidłowe odżywianie – jedzenie w biegu byle czego - może zemścić się na nas w sposób, jaki w tej chwili trudno sobie jeszcze wyobrazić.

Tak jesz, tak tyjesz
Wraz ze zmianami naszego stylu życia zmieniamy też zwyczaje żywieniowe. Coraz dłużej pracujemy, z domu wychodzimy bez śniadania, a zajęcia w pracy są tak absorbujące, że około godziny 14.00 przypominamy sobie, że od rana nie mieliśmy nic w ustach poza kilkoma wypitymi w biegu kawami. Przegryzamy coś szybko, zwykle drożdżówkę lub pączka. Wracamy do domu i przygotowujemy „prawdziwy obiad”. Około 19.00 jemy pierwszy najbardziej wartościowy posiłek dnia, o ile nie zdecydowałaś się zjeść go w barze szybkiej obsługi lub w jednej z sieci restauracji serwujących (może i smaczne, ale) często wysokokaloryczne posiłki.

Jak się odżywiasz, tak żyjesz
Wstań 15 minut wcześniej i przed wyjściem do pracy zjedz porządne śniadanie. Jeśli nie możesz zmobilizować się do wcześniejszego wstawania, rozpocznij pracę od śniadania (szef nie powinien na to krzywo patrzeć, przecież chodzi o większą wydajność Twojej pracy).
Śniadanie powinno być pożywne i dawać energię na resztę dnia. Jest szczególnie ważne, ponieważ rano tempo metabolizmu jest największe w ciągu całego dnia - dostarczane pożywienie zostaje w całości wykorzystane, a szansa, że zostanie odłożone w postaci tłuszczu jest najmniejsza.

Bułka grahamka z twarożkiem, pomidorem, chudą wędliną do tego herbata lub sok – przygotowanie ich zajmie Ci kilka minut. Jedz spokojnie, nie spiesz się, nie połykaj dużych kęsów.

Czas na drugie śniadanie - spróbuj znaleźć w pracy czas na przekąskę. Najlepiej wykorzystać moment, gdy koleżanka siedząca obok częstuje Cię drożdżówką. Zamiast drożdżówki sięgnij po jabłko, albo zjedz jogurt.

Jednak największy problem stanowi zwykle obiad. Co zjeść, aby nie był to tuczący hamburger, albo inny fastfood? Jeśli masz do dyspozycji kuchenkę mikrofalową w pracy, dzień wcześniej przygotuj w domu smaczny posiłek, który będzie można sobie odgrzać. Nie zapomnij też o surówce lub sałatce.

Gdy długo pracujesz, powinnaś pamiętać o małej przekąsce kilka godzin przed kolacją. Niech to będzie jakiś owoc, warzywo (np. pomidor) lub jogurt.

Po powrocie do domu na spokojnie możesz przygotować lekkostrawną, nie obciążającą żołądka kolację. Nie powinnaś się wtedy maksymalnie najadać. Tempo metabolizmu z upływem dnia spowalnia się - im więcej zjesz wieczorem, tym mniej organizm spali i tym więcej odłoży w postaci tkanki tłuszczowej.

Zjedzenie raz na jakiś czas pizzy, hamburgera, czy potraw typu instant, nie jest zbrodnią. Należy pamiętać tylko, aby nie pojawiały się one w menu zbyt często.

Zachęcam do przyjrzenia się codziennemu jadłospisowi. W tej chwili może nie ma dla Ciebie znaczenia co i kiedy jesz, ale skutki mogą pojawić się w przyszłości. Efektem nie zawsze będzie tylko otyłość, jej towarzyszą najczęściej cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze itp. Warto już dziś pomyśleć o swoim zdrowiu.

Każdy jest inny, dlatego dieta szyta na miarę to gwarancja sukcesu. Ułożymy zbilansowany jadłospis nawet dla wymagających. Lubisz makaron? Proszę bardzo - uwzględnimy go w Twojej diecie. Schudniesz skutecznie, zdrowo i przede wszystkim smacznie.

ZOBACZ PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS NA TYDZIEŃ >

Ocena artykułu: 4.66 (73 głosów):

Oceń:

Zaproponuj temat na artykuł. Chcesz przeczytać artykuł na temat, o którym jeszcze nie pisaliśmy? Koniecznie napisz o nim do nas, korzystając z zakładki Kontakt.

Autor artykułu: Karolina Łąkowska

Zobacz również

Komentarze

 • wie58

  wie58

  4 lutego 2016, 00:25

  Jeszcze nie bardzo umiem jeść powoli.

 • magwiz

  magwiz

  15 lutego 2015, 23:25

  Otóż to!

 • CzarnaCzekoladka

  CzarnaCzekoladka

  11 listopada 2014, 17:24

  Ciekawy artykuł.

 • babciabasia3

  babciabasia3

  16 października 2014, 02:53

  Dobre podejście...

 • Limonka11

  Limonka11

  3 sierpnia 2014, 08:43

  :)

 • mona26r1

  mona26r1

  6 kwietnia 2014, 09:23

  No taki artykul to mi sie wyjatkowo podoba ;-);-) bardzo rozsadne podejscie do odchudzania w tych "szybkich" czasach

 • Meg73

  Meg73

  14 marca 2014, 19:31

  Tempo życia sprawia ze xle się odżywiamy i niestety trudno jest zmienic złe nawyki.

 • KateAusten

  KateAusten

  12 marca 2014, 20:14

  No właśnie, gdyby tylko człowiek miał więcej czasu to by było pięknie

 • Orzeszek1984

  Orzeszek1984

  21 stycznia 2014, 14:28

  stres nas niszczy, brak czasu, tempo i często mysleć racjonalnie;/

 • wilcza_jagoda

  wilcza_jagoda

  16 stycznia 2014, 01:02

  studia, brak sniadań, stres zrobiły swoje... to okropne uczucie widzieć siebie taką w lustrze, przez własną głupotę :(

Zasady dodawania komentarzy

1. Komentarz powienien zawierać informacje odnoszące się w bezpośredni sposób do treści komentowanego podmiotu wypowiedzi.

2. W przypadku uzasadnionego zgłoszenia komentarza do moderacji, zostanie on usunięty wraz z przyznanymi w ramach Vita-Aktywności punktami.

3. Po 3 krotnym złamaniu zasad komentowania użytkownik zostaje zablokowany, co uniemożliwia jemu dodawanie jakichkolwiek komentarzy w serwisie.

4. Kopiowanie komentarzy znajdujących się już w serwisie równoważne jest z naruszeniem punktu 4 zasad dodawania komentarzy.