Czy dieta 1000 kcal będzie dla mnie dobra?

18 lipca 2007, Komentarzy: 135 4.544.544.544.544.54
Karolina Łąkowska

Mam znaczną nadwagę. Lekarz radzi, abym zrzucił 20 kg. Jaką dietę powinienem stosować? Czy mogę stosować dietę 1000 kcal?

Karolina Łąkowska

Zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki pokarmowe, w tym również na energię uzależnione jest od wielu czynników. Z tego też powodu nie każdej osobie będzie służyła dieta 1000 kcal i nie dla każdej osoby będzie ona odpowiednia. odchudzania nie należy rozpoczynać od wprowadzania w życie bardzo restrykcyjnej diety. Najpierw należy poznać potrzeby swojego organizmu, a dopiero potem odpowiednio do nich określić ilość kalorii oraz innych składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Każdy człowiek w zależności od płci, wieku, wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej będzie potrzebował innej dawki energii i składników pokarmowych. Zbyt niska kaloryczność posiłków niedostosowana do konkretnej osoby może powodować najpierw osłabienie organizmu, a stosowana zbyt długo i bez kontroli specjalisty może doprowadzić nawet do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Przy dużej otyłości dieta 1000 kcal na pewno nie będzie wskazana do stosowania już na samym początku, gdyż zapotrzebowanie na energię organizmu osoby bardzo otyłej znacznie różni się od zapotrzebowania osoby z niewielką nadwagą. W takim przypadku należy stopniowo ograniczać ilość kalorii w diecie, co przekłada się na regularne zmniejszanie porcji spożywanych posiłków. Zbyt szybkie obniżenie kaloryczności posiłków do 1000 kcal może mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i cały proces odchudzania. Nastąpi bowiem zbyt szybkie spowolnienie tempa przemian metabolicznych, co poważnie może wpłynąć na zatrzymanie lub spowolnienie utraty masy ciała.


Warto mieć na uwadze, że odchudzanie to nie zabawa i nie epizod, który po kilku tygodniach się skończy, jeśli “zaciśnie się pasa”. Utratę kilogramów należy rozłożyć w czasie i cierpliwie stopniowo zmniejszając porcje swoich posiłków powoli dążyć do celu.

Aby dobrać dla Pana właściwą dietę konieczny jest dokładny wywiad żywieniowy , który pozwoli ocenić zapotrzebowanie Pana organizmu na poszczególne składniki pokarmowe, uwzględniający Pana aktywność fizyczną i tryb życia. Zachęcam więc do konsultacji ze specjalistą. Na chwilę obecną i przy tej ilości informacji, które Pan podał przypuszczalnie taka dieta nie będzie dla Pana wskazana.




Ocena artykułu: 4.54 / 5 Głosów: 228

Twoja ocena:




Zasady dodawania komentarzy

1. Komentarz powienien zawierać informacje odnoszące się w bezpośredni sposób do treści artykułu.

2. W przypadku uzasadnionego zgłoszenia komentarza do moderacji, zostanie on usunięty wraz z przyznanymi w ramach Vita-Aktywności punktami.

3. Po 3 krotnym złamaniu zasad komentowania użytkownik zostaje zablokowany, co uniemożliwia jemu dodawanie jakichkolwiek komentarzy w serwisie.

4. Kopiowanie komentarzy znajdujących się już w serwisie równoważne jest z naruszeniem punktu 4 zasad dodawania komentarzy.
Dodaj komentarz
305203
tatti, 20 kwietnia 2012, 09:51
Dla większości osób 1000kcal to zwykła głodówka.
1080754
czarodziejka75, 7 lutego 2012, 18:56
Taka dieta to tragedia. jojo murowane!
1438261
HotBlood, 1 lutego 2012, 13:11
b dobry artykuł
971248
BrzydUlaaaa, 14 stycznia 2012, 11:49
ciekawy artykuł .. warto przeczytać ...
1221631
Desdemone, 12 stycznia 2012, 14:08
fajny artykuł.... warto przeczytać
1126671
iinom, 10 stycznia 2012, 20:05
dobrze, że piszą tutaj o takich rzeczach :)
984363
Windsong, 23 sierpnia 2011, 20:09
Brawoto jest jeden z pierwszych artykułów, które powinien przeczytać każdy odchudzający się. Niestety cykliczne powodzenia i porażki i walka od nowa jest codziennością, Wiem po sobie jak trudno jest dbać o jakość jedzenia, nie napchać się słodyczami itp. itd. "To nie zabawa i nie epizod" - co zrobić? Nauczyć się racjonalnego żywienia, czy pomału stawać się coraz większym pączkiem ;(
0
TanCerca / 10.119.32.33, 8 lutego 2011, 11:13
:)fajny artykuł ...........................................................................
...........................................................................
...........................................................................
...........................................................................
............................................
913764
Kahleena, 13 stycznia 2011, 18:09
...eee tam... to jest jedyna rozsądna dieta ... jeśli oczywiście jest rozłożona na dłuuugi czas, zawiera się w niej dużo warzyw i jest przemyślana... wiem, że dużo osób na dietę ma czas np. bo są na rencie lub pracują w domu... ale ja nie jestem w stanie przewidzieć, co jutro zjem - podróżuję, uczę się.. nawet gotować nie umiem... i co wtedy? zęby w ścianę?
1037418
ciekawowo, 24 września 2010, 14:29
.a ja jem 1200-1500kcal i tak chudnę i to dosyć szybko, myślę, że dzięki ćwiczeniom a6w